Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Ay dünyadan çok daha küçük olmasına rağmen Ağrı Dağı kadar yükseklikteki dağlara sahiptir.1972’den beri kimse aya gitmedi. Bugüne kadar Sadece 12 kişi ayın üzerinde yürüyebildi. Peki yıllarca yolculuk boyunca yanımızdan ayrılmayan sürekli peşimizde olan ay olmasaydı ne olurdu?

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Ay’ın bir anda ortadan kaybolmasının ani bir etkisi olmazdı. Sadece gecelerimiz daha karanlık olur ve gökteki muhteşem görüntüden mahrum kalırdık.. Ancak yok oluşun etkileri, zamanla ortaya çıkmaya başlardı.

Ayın çekim gücü ile Dünyamız 23 derecelik bir eğime sahip Bu sayede güneş ışınlarının geliş yönü Dünya‘nın Güneş etrafında dönüşü değiştiği için  iklimler günümüzdeki etkisini koruyabiliyor fakat ay olmasaydı  dünya sabit bir eksene sahip olmayacak ve yalpalanmaya başlayacaktı.  Bu durum iklimlerin çığrından çıkması. Ayın olmadığı bir evrende gündüzleri Türkiye de Ortalama sıcaklık 50 geceleri ise 50 derece. Bu değişim insanoğlunu elbette etkileyecek ve hayatta kalmasını büyük ölçüde zorlayacaktı.

Ay olmasaydı, Dünya’da yalnızca Güneş nedeniyle gelgit olacaktı. Dolayısıyla günler zamanla yine uzayacak fakat bu uzama şimdikine göre çok daha yavaş olacaktı. Yapılan hesaplamalar, eğer Ay olmasaydı günümüzde gün uzunluğunun yaklaşık olarak 8 saat civarında olacağını ortaya koymaktadır. Başka bir deyişle, Dünya kendi ekseni etrafında bugünküne göre yaklaşık olarak 3 kat daha hızlı dönecekti.

Ay’ın yok olmasının bir diğer önemli etkisi de, uzayın derinliklerinden Dünya’yı tehdit edebilecek gök cisimlerinden bizi koruyor olmasıdır. Dünya, Ay’ın çap olarak yaklaşık 4 katı, hacim olarak yaklaşık 50 katı, yüzey alanı olarak 14.5 katı, kütle olarak 81 katı büyüklüğündedir. Böylelikle bir göktaşının Dünya’ya çarpma ihtimali, Ay’a çarpma ihtimalinden çok daha yüksektir. Yine de, Ay’ın koruyucu etkisini savunan bilim insanları, gök taşlarını yolundan saptırma açısından faydaları olduğunu düşünmektedirler. 

Tek sorun bu değildi. Gündüzleri Aşırı buharlaşma geceleri donma nedeniyle dünyanın sıvı halindeki su miktarı önemli ölçüde azalacaktır. Günler şimdikinden birkaç saat daha kısa sürecek ve soğuma-ısınma dengesi bozulacaktı. Her şey normal seyrinde ilerlerse 180 milyon yıl içerisinde günler 25 saat sürecek.

Kısacası ay olmasaydı dünyada canlılar için çok zor bir hayat olurdu. Ancak Dünya’da yaşam son bulmazdı.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
7
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments