Afacan Dennis’ın Gerçek Hikayesi

Hayatınızda en az bir kere de olsa Afacan Dennis’i izlemişsinizdir. Yaramazlıkları ile insanları güldürse de gerçek hikayesi bu sefer sizleri üzecek. İşte Dennis çizgi dizisinin ortaya çıkış nedeni ve gerçek Dennis’in hüzünlü hikayesi.

Afacan Dennis’ın Gerçek Hikayesi

Dennis’ın babası 1920 yılında dünyaya gelmiş yetenekli bir karikatürist olan Henry King Ketcham, kendisi daha çok Hank Ketcham ismi ile bilinmektedir. Hank, 1940 yılında Alice isimli bir kadınla evlenir ve 1944 yılında Dennis ismini verdikleri bir çocukları olur. Ancak Dennis hiperaktif bir çocuktur ve çok yaramazlık yapar. Annesi ise uyuşturucu bağımlılığı yüzünden çocuğuna karşı hiç iyi davranmaz. Hatta izleyenler iyi hatırlayacaktır ki, çizgi dizide de Dennis’in annesinin adı Alice’tir.

Nitekim uyuşturucu bağımlısı anne, Dennis’i hem dövmekte hem de devamlı eşine şikayet etmektedir. Bir karikatürist olan Hank ise, kendi oğlundan yola çıkarak yaramazlık üzerine kurulu bir çizgi roman senaryosu yazar. Çizgi romandaki kahramanın adı da yine Dennis’tir.

Hank, oğlunun yaptığı tüm yaramazlıkları izlemeye koyulur ve hiçbir şekilde müdahale etmeden kaleme alır, romanına aktarır. 1951 yılında ise Dennis the Menace ismindeki çizgi roman bir gazetede yayımlanır. Bu tarihten sonra çizgi roman ün yapmaya, sevilmeye başlar.

 1959 yılında Alice hayatını kaybeder. Hank ise eşinin ölümünden 3 hafta sonra sekreteri ile evlenir ve Cenevre‘ye taşınır. Dennis’i ise yanına almaz, 15 yaşındaki oğluna sadece para gönderir. Bu dönemde ise çizgi romanlar tüm dünyada tanınır ve çizgi dizileri yapılmaya başlanır.

Çizgi romanlar da 14 dile çevrilir ve 43 ülkede satışlara başlar. Artık Dennis the Menace dünyanın en çok okunan ve izlenen yapımları arasına girer. 1977 yılında Hank, 3. eşi ile birlikte Amerika’ya geri döner. Hank ölmeden önce ona oğlu Dennis sorulduğunda ise şu cevabı verir; “Oğlum mu? Bilmem. Galiba  Doğu’da bir yerlerde…” Dennis ise yaramazlıkları yüzünden okullardan atılır. Daha sonra Vietnam Savaşı’na katılır. Babasının dediği gibi doğuda bir yerlerdeydi, savaşta. Savaştan sonra stres bozukluğu ve travma yaşayan Dennis sıkıntılı dönemler geçirir.

Birçok farklı sıradan işte çalışan Dennis, babası ile arası hiç iyi olmamış ve bu ölene kadar böyle devam etmiştir. Dennis ile yapılan röportajda ise Dennis, babası için şu sözleri söylemiştir; ” Keşke babam yaramazlığım dışında başka şeylerde görebilseydi.”

Dennis the Menace çizgi roman albümleri dünya üzerinde 50 milyondan fazla satmıştır. Hank kısa zaman içinde dolar milyoner olmuştu. Hem de kendi yaramaz çocuğu sayesinde… Yaramazlıklarına dayanamayıp terk ettiği çocuğu sayesinde…

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments