Yılan Adası – Brezilya

Yılan Adası olarak bilinse de gerçek ismi “Ilha de Queimada Grande” olan bu ada Brezilya’nın São Paulo eyaletinin açıklarında bulunuyor. Dünya üzerinde girmenin yasak olduğu ender yerlerden biridir. Peki neden girmek yasak?

Yılan Adası – Brezilya

İnsanların yaşamadığı bu adada sadece bir deniz feneri var. 43 hektar olan bu küçük adada, dünyanın en zehirli yılan türlerinden biri olarak kabul edilen ve adadaki sayılarının 4.000’i aşkın olduğu düşünülen altın mızrakbaşlı engerek yılanları yaşıyor. Ziyarete kapalı olan adaya, yetkili kişiler önlem alarak araştırma yapmak için gidebiliyor. Tabii önceden Brezilyalı yetkililerden izin almak şart!

Ülke çapında kötü bir ünü olan mızrakbaşlı engereğin bir ısırığı herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmaz ise yaklaşık 1 saat içinde avını öldürmesiyle biliniyor. Efsaneye göre bir balıkçı muz toplamak için gittiği bu adada 2 gün sonra kan havuzunun içinde taş kesilmiş bir şekilde ölü olarak bulunmuş. Zavallı balıkçının bu ürkütücü ölümüne rağmen, 1909-1920 yılları bir deniz feneri bakıcısı ve ailesi bu adada yaşamıştır. Ancak bir başka efsane bu ailenin evlerinde açık kalan pencereden giren katil yılanların saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini anlatmaktadır

Metrekare başına 1 ila 5 yılan düşen bu ada, zaman zaman bazı bilim adamlarının çalışma üssü haline gelmiş. Adada daha önce de bir balıkçı ölü bulunmuş.

 

Anakaradaki akrabalarına nazaran 5 kat daha zehirli olan bu yılan türü, bütün adayı kaplamış durumda olup normal bir insanın adada en fazla 2 gün yaşayabileceği söylenmektedir. Çünkü yapılan araştırmalara göre adada metrekareye 5 yılan düşmektedir. Brezilya Hükümeti ve Deniz Kuvvetleri tarafından girilmesi yasak olan yerlerden biri olan yılan adası doğal olarak korunaklı bir bölge olmuştur. Bölgeye yanlışlıkla gelen kuş sürülerinin birkaç gün içinde tamamen yılanlar tarafından yendiği söylenmektedir. Ada tamamen ormanlarla kaplı olduğu için yılanlar açısından elverişli bir büyüme ve popülasyon alanına sahiptir. Dünyanın en ilginç yerlerinden biri olan yılan adası, ürkütücü ve ilginç bir yer olma özelliğini devam ettirmektedir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments