Uzak Durmanız Gereken Böcekler

Uzak Durmanız Gereken Böcekler

Dünyada birçok kişi böceklerden korkmaktadırlar. Gelin birlikte dünya üzerinde uzak durmamız gereken tehlikeli böcekleri inceleyelim.

Sydney Huni Yuvalı Örümceği

Bu örümcek türü en zehirli örümcekler listesinde bir numaradaki yerini hiç kaptırmadı. Özellikleri insanları ısırıyorlar ve çok sayıda ölüme sebep oldular. Bu örümceğin dişleri parmağınıza ya da ayak tırnağınıza girerse, Funnel-web örümceği bir insanı 15 dakika içinde öldürebilir. Korktuklarında daha da saldırganlaşıyorlar.

Karadul

Karadul, Theridiidae familyasının eklem bacaklılar şubesinin keliserliler alt sınıfına ve örümceğimsigiller alt şubesine ait bir örümcektir. Dünya üzerinde birçok yerde yaşarlar ama en çok görüldükleri yer Güney Amerika’dır. Bu da sıcak bölgeleri tercih ettiklerinin göstergesidir. Agresif bir yapıya sahip olan karadullar, kayaların, bitkilerin, yığınların diplerinde yaşarlar.

Karadul, ülkemizde yaşayan zehirli örümcek türleri arasında yer alır. Özellikle sıcak havalarda evlere, apartmanlara, iş yerlerine, bahçelere ve binaların depolarına giren karadullar, zehirli ve ürkütücü olmaları bakımından korku yaratmaktadırlar.

Afrikalı Bal Arıları

öpücük böceği denmesinin sebebi, insanların tam olarak dudak bölgesinden kan emmekten hoşlanmaları. Isırdıktan sonra dışkısını bırakıyorlar. Bu da dudak ve göz kapaklarında şişlik ve iltihaplanmaya sebep olabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nde öpüşme böceklerinin 11 farklı türü vardır.

Çeçe Sineği

Afrika’daki Sahra Çölü’nde yaşayan kan emici sineklerin ısırmasıyla bulaşan uyku hastalığının bir diğer adı Afrika Tripanosomiyazı’dır. Çeçe sineği ilk bakışta karasineğe benzeyen, küçük ama çok zararlı bir sinek . Uyku hastalığını bulaştırmasıyla bilinen bu kan emici sineğin, Glossina cinsini oluşturan yaklaşık 21 türü vardır. Türlerin çoğu Afrika’da, Sahra Çölü’nün güneyinde yaşar ve uyku hastalığını yapar.

Bulldog Karıncası

Bulldog karınca Guinness World Records’ta dünyanın en tehlikeli karıncası olarak yer alıyor. Karıncaların büyük nüfusu Avustralya’nın kıyı bölgelerinde bulunur. 1988’den beri Bulldog karıncaları yüzünden yaklaşık üç insan ölümü yaşanmıştır. Sokmalar, hassas insanlar için acı açısından ikinci sırada olacak şekilde güçlüdür.

Kedi Tırtılı

Kedi tırtılı olarak ta adlandırılan pazen güve tırtılları, bu garip görünümlü hayvan, batma doğasıyla bilinen bir pazen güve tırtıl türüdür. Kedi tırtılının dikenleri cilde temas ettiğinde ağrı, baş ağrısı ve kusma gibi çeşitli semptomlara neden olur. Ağrıya neden olan bu aşırı dikenler tırtılları korur ve tırtıllar güveye dönüştüğünde zehirli dikenler kaybolur.

Lone Star Böceği

Bu böceğin kurbanları Et yedikleri zaman alerjik şok yaşamasına sebep oluyor. Lone star adı verilen bir böcek türü, ısırdığı kurbanın besin alışkanlıklarını değiştiriyor. Vanderbilt university medical centre tarafından yapılmış araştırmalarda çok güçlü zehir taşıyan bu böceğin kurbanları ısırıldığında,öncelikle solunum sistemlerinde aksamalar oluyor. Kurbanların kan basıncının değişmesine ve et yediği zaman alerjik şok yaşamalarına sebep oluyor. Aslında bu böceğin tamamen savunma silahı, Kendisini yemesinden korktuğu canlıları ısırarak onlar tarafından yenmemeyi garanti altına alıyor.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments