Uyuşturucu Maddelerin Tarihsel Değişimi

Uyuşturucu maddeler ilk zamanlardan itibaren keyif verici, ağrı kesici ve hastalıkları iyileştirici olarak  kullanıldığı bilinmektedir.

Uyuşturucu Maddelerin Tarihsel Değişimi

İ.Ö. 2735’de yaşayan Çin Hakanı Shen Nung 40 cilt halinde yazdığı “Pun Tsao” adlı şifalı bitkiler kitabında 265 drog arasında “canabis” yer almaktadır.

17.yy Tütünün Amerika’dan önce Avrupa’ya, sonra da Asya’ya yayılması ile uyuşturucu maddeler daha da gelişti. Ekonomik sonuçlarının fark edilmesiyle 1729’da İmparator Yuang-Çeng satış ve içimi yasakladı. Bunun üzerine İngilizler Çin’e ihracı tekelini aldı. İmparator afyonun ithali ve tarımını kesin olarak yasakladı.

Türkiye’de 1971 yılında afyon üretimi hükümet tarafından yasaklandı. 1.5 milyon insanı geçim yüzünden etkilediği için 1974’de (Afyon sakızı üretimi harici) yasaklandı. Daha sonra ruhsatlandırma getirildi ve bu şekilde yasal olmayan üretimin engellenmesi çalışıldı.

KOKA YAPRAĞI

İlkel toplumlarda erkekliğe geçiş törenlerinde, kabile ayinlerinde daha farklı bilinç düzeyine ulaşmak için koka yaprakları, esrar gibi psiko-aktif maddeler rol oynardı.

HALUSİNOJENİK MANTARLAR

Aztek ve Maya uygarlıkları genellikle şamanik törenlerinde halusinojenik maddeler içeren mantarları kullanırlardı.

KOKOİN

Kokoin, Güney Amerika yerlileri tarafından doğa koşullarına karşı, açlığa, yorgunluğa karşı bugün bile kullanılmaktadır.

AFYON

Afyon ( haşhaş kapsülündeki çizikten sızan özsu) , Roma ve Yunan’da hastalıkların tedavisinde ve ağlayan çocukları susturmak için kullanırlardı. Afyon sabah erkenden kadınlar ve çocuklar tarafından toplanıyor, demir kepçeyle toplanıyordu. İ.Ö. 2160-1788 dönemine ait veterinerlik ve jinekoloji papirüsleri kaynaklarında afyon çok sık kullanılırdı.

KENEVİR

M.Ö. Mısır, Pers, Hint uygarlıklarında yaygındı.  Mezopotamya’da Asur ve Sümerler kenevir ve afyon ekimi yaparlardı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments