Tesbih Ağacının Gölgesinde Kitabı

Merhaba sevgili kitapsevereler, Bu yazımızda inceleyeceğimiz kitabımız Harper Lee‘nin “Tesbih Ağacının Gölgesinde  “kitabı.

HARPER LEE

Harper Lee,1926 doğumlu Amerikan romancı Alabama eyaletinin Monroeville şehrinde büyüdü.1956’da yazmaya başladığı otobiyografik öyküler zaman içerisinde Bülbülü Öldürmek’e evrildi. Kitap 1960 yılında yayınlandığında okurlardan yoğun ilgi gördü.1961’de Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan Lee, Bülbülü Öldürmek’ten sonra birkaç deneme haricinde yazı yayımlamadı; neredeyse hiçbir söyleşi ve program davetini kabul etmeyerek münzevi bir hayat sürdü.  Tesbih Ağacı’nın Gölgesi’yle Harper Lee 55 yıl sonra dünya edebiyatında yeni bir efsane yarattı. Yazar bu kitabın yayımlanmasından kısa bir süre sonra,2016 yılında New York’ta hayata veda etti.

KİTAP İNCELEMESİ

Aslında bu kitap Bülbülü Öldürmek kitabından daha önce yazılmış fakat editörün yönlendirmesiyle birlikte olayların bir çocuğun gözünden anlattığı başka bir hikayeye dönüşmüştür. Tesbih Ağacının Gölgesinde kitabı aslında bir devam niteliğinde bir kitap olduğundan oldukça önemli. Bu kitapta Scout Finch artık büyümüş, yazar kitabı 20 yıl sonrası olarak yazmıştır. Scout, New York’tan çocukluğunun geçtiği kasabaya, babası Atticus Fich’in yanına döner. Fakat babası bıraktığı babası değil. Değişmiş bir Atticus ile karşılaşan Scout büyük bir üzüntüye kapılır. Oysa kasabaya değişmiş olarak gelen Scout farklı umutlar besler ve maalesef hayal kırıklığına uğrar. Kent ve kasaba ikilemi arasında kalan Scout bocalama yaşar. O artık daha özgür ve kendi kararlarını verebilen bir kadındır. Bu durum ne kadar da halasının hoşuna gitmese ve aralarında büyük tartışmalara neden olsa da bu artık böyledir. Yazar muhteşem bir eser daha bırakmıştır bizlere. Eğer ilk kitabı okuduysanız ve kütüphanenize bu nadide eseri eklemek isterseniz hemen alıp okumaya başlayabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar. Hayatınızın her anında kitaplardan tat alabilmeniz dileğimle…

 

LEYLA AÇIKGÖZ

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments