TEHLİKELİ YOLLARA BAKIŞ

Değerli Gossive okuyucuları, bu yazımızda dünyanın çeşitli ülkelerinden, bakarken bile yürekleri ağızlara getirecek tehlikeli yolları sizin için derledik.

TEHLİKELİ YOLLARA BAKIŞ

Tehlikeli Yollardan İlki Çin’de Bulunan Guoliang Tüneli

Henan Bölgesi’ndeki Thaimang Dağları’nda bulunan Guoliang köyü 1700 metre yüksekte yer almaktadır. Eskiden 720 basamaklı dik bir merdiven inip çıkarak gidilen köye hükümet yol yapmayı reddedip orayı hayalet köye çevirmek isteyince köylüler kendi imkanlarıyla bir şeyle yapmaya karar vermiş ve 1972-1977 yılları arasında çeşitli patlayıcılar kullanarak 1.2 km’lik tünel kazmışlardır.

Yolun yapım aşamasında bazı köylüler hayatını kaybetse bile yılmadan çalışmaya devam eden köylüler tüneli tamamlamış ve yapımı zor olan bu yer geçilmesi de zor bir yapı haline gelmiştir.

Günümüzde dış bölgeler ile ulaşımı sadece 200 metre yükseklikte, 4 metre eninde olan zor ve tehlikeliyolu ile sağlanmaktadır.

Yürekleri ağızlara getiren bu yer turistler için de oldukça ilgi çekicidir.

İkinci Korkunç Yol Pakistan’da Bulunan Khunjerab Geçidi

Dünyanın en yüksek noktasında bulunan asfalt yol olma özelliğiyle bilinen bu yer Pakistan’ı Çin’e bağlayan yoldur.

4693 metre yüksekliği olduğu bilinen bu geçit , “Pakistan’ın kuzey bölgesi Baltistan’ı antik İpek Yolu’na bağlar, 1.200 kilometre yol katederek Çin’in Sincan bölgesinde bulunan Kaşgar’dan Pakistan’ın Abbottabad Bölgesi’ndeki Havelian’a varır. Karayolunun bir uzantısı, İslamabad’ın batısında, Hasan Abdal’daki Grand Trunk Yolu ile birleşir. Karayolunun büyük bölümü Baltistan boyunca devam eder.”

Bu geçidin de turistler tarafından sürekli ziyaret edildiği bilinmektedir.

Üçüncü Yol Yungas Yolu

“Bolivya sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak kabul edilen Yungas Yolu, ülkenin kuzeydoğu kısmına ulaşımı sağlar. 4650 metre yüksekliğe kadar ulaşan yol gür ormanların arasında kıvrımlar oluşturarak devam eder ve 600 metre yüksekliğinde çok tehlikeli uçurumlar bulunur.”

3 metre genişliği bulunan yolda yağmur ve sis görüş mesafesini azalttığı için sıkça kazalar yaşanmış dolayısıyla da alternatif yollar yapılmıştır.

(Her sene 200-300 kişinin canına mal olan bu yolda 1983 yılında yolun en önemli kazası yaşanarak uçurumdan düşen otobüs ile 100 kişi hayatını kaybetmiştir.)

Eski Axenstrasse Yolu

“Keskin dönemeçlerin, 3,4 kilometrelik Merkezi İsviçre’nin dik ve dar zikzak yollarında uçurum gibi sarp rampaların adıdır Eski Axenstrasse. Eğer yüksekten korkuyorsanız E41 rotasının yanından geçen eski yoldan uzak durmanız tavsiye ediliyor. Yolun dimdik inişleri, yılan gibi kıvrımlı dönüşleri ve virajları dikkat çekiyor.

Yapılan düzenlemeler arasında muhteşem Sisikon köyünün trafikten kurtarılması, iç geçirten manzaralarıyla Riemenstalden ve Morschach’ın modernleştirilmiş bağlantıları bulunuyor. Panaromik manzarası ile turistleri çeken dünyaca ünlü eski yol ise şimdi sadece bisikletlere ve yayalara açık, diğer araçlar yeni yolu kullanmak zorunda. Kısacası bölge, eski Axenstrasse’nin etkisiyle turizm açısından daha da gelişmeye yüz tutmuş durumda. Yolun, Lucerne Gölü’nün doğu tarafında kalan manzarasına da sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim.”

Son Olarak Tianmen Dağ Yolu

Tianmen Dağı (Basitleştirilmiş Çince: 天门山; Geleneksel Çince: 天門山; pinyin: Tiānmén Shān; lit. ‘Cennet Kapısı Dağı’), Çin’in Hunan Eyaletinin kuzeybatı kesiminde, Zhangjiajie’deki Tianmen Dağı Milli Parkı içinde bulunan bir dağ.
M.S. 260 yılında, dağdaki Tianmen mağarasının duvarının yıkılmasına tesadüfen şahit olan yerel bir yönetici dağı gökyüzüne açılan bir kapıya benzeterek durumu Üç İmparatorluk döneminin imparatoruna iletmiş. Bunu şans ve uğur işareti olarak gören imparator çok sevinmiş ve dağa “cennet kapısı” anlamına gelen Tianmen adını vermiş.
Tianmen Dağı 1519 metre yüksekliğe sahiptir ve şehir merkezine 8 km uzaklıktadır. Dağ, Zhangjiajie’deki ikinci ulusal orman parkıdır ve tepesinde bol yağışlı atmosfere sahip bozulmamış subtropikal ormanlar ile kaplıdır. 2005 yılında Fransız şirketi Poma tarafından yakınlardaki Zhangjiajie tren istasyonundan dağın tepesine bir teleferik inşa edildi. Tianmen Dağı teleferiği, toplam 7,455 m (24,459 ft) uzunluğu ve 1,279 m (4,196 ft) yüksekte hareket etmesi ile turistik yayınlarda “dünyanın en uzun yolcu teleferiği” olarak kabul edilmektedir. Turistler, dağın tepesindeki uçurum boyunca inşa edilmiş, cam zeminli bölümler de dahil olmak üzere kilometrelerce uzanan patikalarda yürüyebilmektedirler. 99 virajlı 11 km’lik (7 mil) bir yol da dağın tepesine ulaşır ve ziyaretçileri 131,5 m (431,4 ft) yüksekliğinde, 57 metre genişliğinde ve 60 metre derinliğinde güney-kuzey yönlerinde uzanan doğal bir kemer olan Tianmen Mağarasına ulaştırır. Diğer adı “Cennet Kapısı” olan mağara, dünyanın en yüksek doğal mağarası unvanına sahiptir.”

 

KAYNAKLAR

https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/guoliang-tuneli-cin-1235

https://onedio.com/haber/uzerinden-gecmek-icin-mangal-gibi-yurek-isteyen-dunyanin-en-tehlikeli-8-yolu-986904

https://www.hurriyet.com.tr/seyahat/galeri-israrla-gecmeye-calisiyorlar-olum-yolu-deniyor-ciddiye-alan-yok-41131168/6

https://oto.net/otomag/dunyanin-en-tehlikeli-yollarindan-biri-yungas-yolu-5636

https://www.takvim.com.tr/galeri/yasam/buralardan-gecmek-yurek-ister-iste-dunyanin-en-tehlikeli-yollari-tuyler-urpertiyor/4

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tianmen_Da%C4%9F%C4%B1

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:

Esin Kırkan

Esin Kırkan 1998 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde doğmuştur. İlköğretim ve lise hayatını Bozüyük’te tamamladıktan sonra 2017 senesinde Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü kazanmış olup eğitim hayatı hala devam etmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments