Tarih & Masa Dergi İncelemesi

Merhabalar değerli okuyucularım. Sizler için Tarih & Masa dergi inceleme yazısı hazırladım. Keyifli okumalar dilerim.

Tarih Dergisi Nisan Sayısı

 

Covid süreci tarih dergilerine de yansımış.
#tarih dergisi de bunlardan biri…
Tarih boyunca insanlık birçok salgınla yüzleşmiştir ve bu salgınlar sonucunda milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.  Dünya nüfusunda ciddi azalmalara sebep olduğu gibi bu salgınların siyasal, sosyal ve kültürel yansımaları da olmuştur. İnsanlar bir arada yaşamaya başlamasıyla beraber salgınlar sıklaşmış veba(kara ölüm) dan koleraya , İspanyol gribinden sars’a ve günümüzdeki Covid-19’a sebebiyet vermiştir.
İşte bu sayıda geçmişten günümüze salgın hastalıklara, bunların sonuçlarına ve uygulanan önlemlere, insanlığın asırlar boyunca süren salgın hastalıklarla mücadele serüvenine yer verilmiştir.
Ayrıca 23 Nisan’ın 100.yılı şerefine Türklerin demokrasi serüvenine yer verilmiştir. 1.Meşrutiyet, 2.Meşrutiyet gibi demokrasi adımlarından 1920’ye kadar uzanan süreç tüm okur severleri ziyadesiyle aydınlatacağından eminim.
Kaçırmamanız gereken Tarih Dergisi’nin Nisan sayısını tüm okur severlere tavsiye ederim.

Masa Dergisi Nisan Sayısı

 

Kırk yılda bir gelir, barış gibisi!
Masa dergisinin bu ayki sayısında, kalplerde 7 den 77 ye yer etmiş bir isim var.
En güzel resimleriyle ve her seferinde sıkılmadan dinlediğimiz, dinlerken hatırladığımız, kah sevindiğimiz, kah duygulandığımız , belki de en önemlisi dinlerken düşündüren, düşündürten  şarkılarının sözleriyle sayfaları süsleyen Barış Manço var…
Aramızdan ayrılışının 21. yılında elbet onu özlüyoruz. 21 yıl uzun bir süre fakat onun şarkılarıyla, felsefesiyle, adam olacak çocuklarıyla beraber su gibi geçti, geçmeye de devam ediyor. Ama bu değerleriyle her zaman aramızda olmaya devam ediyor.
Yeri geldi mi yolda yürürken duyduğumuz bir şarkısıyla yol arkadaşımız oluyor… Adam olacak çocuklarıyla O her zaman iş arkadaşımız,  dostumuz, sırdaşımız oluyor ve olmaya da devam edecek.
Masa dergisinin bu sayısıyla Barış abiyi tekrar hatırlama fırsatı buluyoruz, eski bir dostla tekrar buluşuyoruz. Hiç unutmayanlar için tazelenme,  yeni nesiller için ilk tanışma diyelim.
Onun, Adam olacak çocukları; yine onun sayesinde barışı, sevgiyi, kardeşliği öğrendi. Arabaya binince emniyet kemerini takmayı öğrendi.
Onun adam olacak çocukları barışın her türlüsünü sevdi. Bir barış Manço’yu sevdi  iki yurtta barışı dünyada barışı sevdi.
Saygılarımla..

 

BERK ÖZER

 

KAFKAOKUR & OT Dergi incelemesi yazımızı okumak için tıklayınız.

KAFA Dergisi yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments