POLDARK- Dizi İncelemesi

poldark

Sevgili Gossive okuyucuları, bir BBC One dizisi olan Poldark  2015 senesinde izleyisi ile buluşmuştur. Tarih, romantik ve dram bi dönem dizisinden daha ne istenir. Bu arada dönem dizilerinden vazgeçemediğim kaanatine vardım. Sanırım iflah olmaz bir dönem severim 🙂 Gelin o zaman 18 yy’a  bir yolculuk yapalım ne dersiniz?

Bu arada Poldark’ın aslında bir kitap serisi olduğunu biliyor muydunuz? Kitabın yazarı Winston Graham oldukça güzel bir serinin altına imzasını atmış.

“Fakat korku ve cazibe hayat arkadaşıdır, adımları aynı değildir ama aynı yöne çekerler. İçine bir kez yerleşirlerse yorana dek bırakmazlar.”

Winston Graham- Ross Poldark

 

 

POLDARK DİZİ İNCELEMESİ

ross

Dizimiz 18. yy’da geçiyor, Ross Poldark ( Aidan Turner), Amerika iç savaşına gitmeden önce gerisinde sevgilisi Elizabeth, babası ve topraklarını bırakmıştır. Fakat savaştan yaklaşık 3 sene sonra memleketine geri döndüğünde, giderken gerisinde bıraktığı hiçbir şeyi yerinde bulamayacaktır. Ne yazık ki, babası vefat etmiş ve Elizabeth ( Heida Reed ) öz kuzeni Francis ile nişanlanmıştır. Evi ise viraneye dönmüştür. Babasından geriye kalan miras ise çorak topraklar ve değerini kaybetmiş bir madenden ibarettir. Poldark bu süreçte ikilemde kalacaktır. Onu bağlayan hiçbir nedeni kalmamıştır tabiri caizse ya bu deveyi güdecek ya da bu diyardan gidecektir. Peki sizce ne yapacak? Hemen cevabını vereyim sizlere. Deveyi gütmeye karar verecektir. En baştan yeni bir başlangıç yapmaya karar veren Poldark’ın yolu bir gün kasabaya düşer. Kasabada işlerini hallederken kavgaya karışmış erkek kılığına girmiş bir kızı kurtarır. Adının Demelza (Eleanor Tomlinson)  olduğunu öğrendiği bu bir şekilde Poldark’ın hayatına girecektir. Bu süreç nasıl ilerleyecek bunun yanıtına ancak diziyi izleyerek ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Hayatta kalma mücadelesi, ekonomik sıkıntılar, İngilizlerin bitmez tükenmez soylu davranışları çünkü dönem kaynaklarından da anlaşıldığı üzere İngilizler asil olmalıdır, asil davranmalıdır aksi bir durum söz konusu bile olamaz. Yanı sıra zenginler ve fakirler arasında devam eden yüzyıllar boyunca süren sınıf sorunları… Bu serüvene katılmaya hazır mısınız?

Yine bir alıntı ile sonlandıralım istedim.  “Çok güçlü olmamam benim tercihim değil.”

 

 

Diğer Dizi incelemelerimiz için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments