7.KITA: BÜYÜK PASİFİK ÇÖP ALANI PART 1

  • Home
  • Bilim
  • 7.KITA: BÜYÜK PASİFİK ÇÖP ALANI PART 1

çöp

PLASTİK BİRİKİMİ

Her yıl nehirlerden okyanusa 1,15 ila 2,41 milyon ton plastiğin girdiği tahmin edilmektedir. Bu plastiğin yarısından fazlası sudan daha az yoğun, yani denizle karşılaştığında batmayacağı anlamına geliyor.

Daha güçlü, daha yüzer plastikler deniz ortamında esneklik gösterir ve uzun mesafelerde taşınmalarına izin verir.

Bu plastikler girintiye girdikten sonra, güneşin, dalgaların ve deniz yaşamının etkileri altında daha küçük mikroplastiklere dönüşene kadar bölgeyi terk etmeleri olası değildir. Çevreye her geçen gün daha fazla plastik atıldıkça, Alanındaki mikroplastik konsantrasyonu artmaya devam edecek.

BOYUT TAHMİNİ

BPÇA, 1,6 milyon kilometre karelik tahmini bir yüzey alanını, Teksas’ın iki katı veya Fransa’nın üç katı büyüklüğünde bir alanı kapsıyor.

 

 

Bu sayıyı formüle etmek için, bu araştırmanın arkasındaki bilim adamları ekibi, şimdiye kadar koordine edilmiş en ayrıntılı örnekleme yöntemini gerçekleştirdi.

Bu, enkazın havadan görüntülerini toplamak için 30 tekneden, 652 yüzey ağından ve alan üzerinde iki uçuştan oluşan bir filodan oluşan.

Aynı zaman periyodu içinde farklı konumlarda numune alma, alanın boyutunun ve içinde sürüklenen plastiğin daha doğru bir şekilde tahmin edilmesine olanak sağladı.

 

YER

Rüzgar ve akıntıların mevsimsel ve yıllar arası değişkenlikleri nedeniyle, BPÇA’nın konumu ve şekli sürekli olarak değişmektedir. Alan içerisinde yalnızca ağırlık olarak akıntılardan ve daha az rüzgarlardan etkilenen yüzen nesneler kalmaktadır

Araştırmacılar, Kuzey Pasifik’teki konsantrasyon seviyelerini simüle ederek, alanın konumunu takip etti bu takipin sonucunda  konum mevsimsel ve yıllar arası farklılıklar gösterdiler. Ortalama olarak alan, 32 ° N ve 145 ° W civarında yörüngede. Ancak ekip, batıdan doğuya mevsimsel değişim ve yıla bağlı olarak enlemde (Kuzeyden Güneye) önemli farklılıklar gözlemledi.

çöp

PASİFİK ÇÖPLÜĞÜNDE NE KADAR PLASTİK YÜZÜYOR?

Numune alma sırasında, alanda tahmini 80.000 ton ağırlığında 1.8 trilyondan fazla plastik parçası vardı. Bu rakamlar, önceki hesaplamalardan çok daha yüksektir.

TOPLAM KÜTLE VE SAYI

Büyük Pasifik Çöp Alanındaki (BPÇA) plastiğin kütlesinin yaklaşık 80.000 ton olduğu tahmin ediliyor, bu da önceki hesaplamalardan 4-16 kat daha fazla. Bu ağırlık aynı zamanda 500 Jumbo Jete eşdeğerdir.

BPÇA’nın merkezi en yüksek yoğunluğa sahiptir ve diğer sınırlar en az yoğun olanıdır. Ekip, BPÇA’nın kütlesini ölçerken yalnızca daha yoğun merkez alanını hesaba katmayı seçti. Toplam tahminde daha az yoğun dış bölge de dikkate alınırsa, toplam kütle 100.000 tona yakın olacaktır.

Alanda toplam 1,8 trilyon plastik parçanın yüzdüğü tahmin ediliyor – bu plastik sayı, dünyadaki her insan için 250 parça enkaza eşittir.

Ekip, kütleyi hesaplarken kullandıkları benzer bir yaklaşımı kullanarak, plastik sayımı için ihtiyatlı tahminler kullanmayı seçti. 1,8 trilyon, toplam sayım için orta düzey bir değer iken, hesaplamaları, 1,1 ile 3,6 trilyon adet arasında değişebileceği tahmin edilmektedir.

çöp

 

KONSANTRASYON

Birden fazla keşif görevinden alınan verileri kullanarak, alandaki plastik dağılımı görselleştirmek için bir kitle konsantrasyon modeli oluşturuldu.

Aşağıda resmi görülen kütle konsantrasyonu modeli, konsantrasyon seviyelerinin BPÇA’nın dış sınırlarına doğru büyüklük sırasına göre kademeli olarak nasıl azaldığını göstermektedir. Merkez konsantrasyon seviyeleri en yüksek yoğunluğu içerir ve 100  kg/ km²’ye ulaşırken en dış bölgede 10 kg/km²’ye düşer.

Bu sonuçlar, denizdeki plastik kirliliğinin alan içinde yoğun bir şekilde dağılmışken dağıldığını ve katı bir kütle oluşturmadığını, dolayısıyla çöp adası konseptinin gizemini çözdüğünü kanıtlıyor.

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
691
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments