Mevsimler Nasıl Oluşur?

Çoğu kişi Dünya‘nın yazın Güneşe daha yakın olduğuna ve bu yüzden daha sıcak olduğuna inanmaktadır. Aynı şekilde Dünya’nın Güneş’e uzak olduğu zaman ise kış mevsimi yaşandığını düşünmektedirler. Bu fikir mantıklı gibi gelse de pek doğru sayılmaz. Peki mevsimler nasıl oluşur?

Mevsimler Nasıl Oluşur?

Mevsimlerin oluşumu Dünya’nın güneşten ne kadar uzakta ya da yakında olması ile alakalı kesin bir ilgisi yoktur. Ocak ayında Kuzey yarım küre, Güneş’e en yakın konumundadır. fakat kış mevsimi yaşanmaktadır, tam aksine Temmuz ayında ise dünya, Güneş’e en uzak konumundadır ve yaz mevsimi yaşanır. Mevsimlerin oluşumunu anlayabilmek için birkaç tanım yapmak gerekirse; Dünyanın kutup noktalarından ve yerin merkezinden geçtiği kabul edilen bir hayali çizgiyi vardır, buna Dünyanın ekseni adı verilen verilir. Eksen eğikliği ise bir gezegenin dönme ekseni ile yörünge ekseni arasındaki açıdır.

 İşte mevsimlerin oluşması, dünyanın sahip olduğu ortalama 23,5 derece olan eksen eğikliğinin sonucudur. Bu durumda haziran ayında Kuzey yarım küreye güneş ışınları daha dik açı ile gelir ve yaz mevsimi yaşanır. Kuzey yarım kürede yaz mevsimi yaşanırken, Güney Yarım Kürede ise Güneş ışınlarının eğik açı ile gelmesinden ötürü Güneş’in enerjisinin büyük bir kısmı zemine ulaşmadan dağılır ve bu nedenle kış mevsimi yaşanır.

Kuzey ve Güney Yarım Kürelerin yönelmesi değişir. Böylelikle ısı seviyesi artar ve Kuzey Yarım Kürede mevsimlere 21 Mart’tan itibaren şu isimler verilir;

  • İlkbahar mevsimi: 21 Mart22 Haziran
  • Yaz mevsimi:22 Haziran23 Eylül
  • Sonbahar mevsimi: 23 Eylül22 Aralık
  • Kış mevsimi: 22 Aralık 21 Mart

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments