Mali’deki 700 Yıllık Çamur Cami

Dünyanın en büyük toprak camisi Cenne Büyük Cami. Halk elinde kovalarca çamurla onarıyor. Her yılın bir günü bu işlem tekrarlanıyor. 100’den fazla sütun, toprak camiyi ayakta tutuyor. İlk kez 14’üncü yüzyılda yapılan ve ‘Dünyanın topraktan yapılan en büyük yapısı’ olarak bilinen Büyük Cenne Camii, sadeliği ve sağlamlığıyla asırlara meydan okuyor.

Mali’deki 700 Yıllık Çamur Cami

13. yüzyıldan kalma Cenne’deki Büyük Cami. Dünyadaki en büyük toprak bina ismini taşıyor. İnsanlar tepelere kadar tırmanıp çamurla yapıyı sıvıyorlar. Asırlara meydan okumayı başaran Büyük Cenne Camisi ziyarete değer.

Mali’nin “Djenne” şehrinde yer alıyor. Büyük Cenne Camisi’ni ,sayısı 100’den fazla olan dört köşe sütun ayakta tutuyor. bütün Afrika’nın en ilginç mimarî eserlerinden birisi. Tüm görkemiyle şehrin ortasında yükseliyor.

UNESCO’nun 1988’de Kültür Mirası Listesi’ne aldığı 732 yıllık camilerinin muhafazası için gerekli. Zira devasa toprak yapının yağmurların arttığı kış döneminde zarar görmemesi için bahar çamuru ile sıvanması gerekiyor.

her yıl Büyük Djenné Camii’ni âdeta bayram coşkusuyla sıvıyor. Çamurun kıvamı tutunca imam tarafından verilen işaretin ardından cami avlusunda genç yaşlı, zengin fakir demeden toplanan ahali, ibadet hazzıyla tamir ediyor yıpranan camilerini. Kerpiç duvarlı, kum zeminli devasa yapı, 7 asırdan fazladır ayakta kalmasını Cenne’lilerin gelenekselleştirdiği çamur bakımına borçlu.

Tepelere tırmanmak için kalas ve halatlarla yapılmış merdivenler kullanılıyor. Yapıdaki erozyonun nedeni yağmur. Çatlaklar da ısı değişiminden ve rutubetten kaynaklanıyor. Sabahın erken vakitlerinden toplanan kadın, çocuk, erkek, genç ve yaşlı… Camiye yapılan yeni sıva, bölgedeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle çok hızlı kuruyor ve cami, bir yıl sonrasına hazırlanmış oluyor…

Daha küçük yaştaki çocuklar nehir yatağından çamur topluyor. Duvarcı ustası Limbo Bocum, çocukların sevdikleri yemekleri sayıyor yüksek sesle. Dediğine göre, çocuklar bu işin ardından bir ziyafet geleceğini bilirlerse daha iyi çalışıyorlarmış. Duvarcıların usta başı Bubacar Kuroumansse, bu yıl daha fazla sayıda insanın yanında Mali bayrağını da getirdiğini fark etmiş.

Çamurla caminin sıvanması işine binlerce kişinin katılmasına rağmen herhangi ciddi bir yaralanma olayı yaşanmadı.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
17
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments