LA CASA DE PAPEL NASIL KEŞFEDİLDİ?

  • Home
  • Dizi
  • LA CASA DE PAPEL NASIL KEŞFEDİLDİ?

LA CASA DE PAPEL

LA CASA DE PAPEL NASIL KEŞFEDİLDİ?

Aslında bir başarısızlık öyküsü olan bu dizi nasıl oldu da bu kadar sevilip izlendi?

Hikaye 2017 yılında İspanya’da ücretsiz TV kanalı olan Anteno 3’te yayınlanmaya başladı.4,5 milyon seyirciyle başarılı bir şekilde ilk sezona başlayan dizi, ikinci sezonda aynı izleyici kitlesini bulamadı ve aksine izleme oranları yarıya düştü. Böylece dizi rafa kaldırıldı, tam anlamıyla çuvalladı. Oyunculara, başka projelerde görüşürüz denmesinin üzerine mucize gibi bir şey gerçekleşti. Netflix dizinin tüm dünya için yayın haklarının satın aldı. Netflix’in satın almasıyla beraber dizi İspanyadakinden daha fazla seyirciyle buluştu ve patlama yaşadı. İnsanlar diziyle bir bağ kurmaya başladı, buna oyuncular bile inanamıyordu.

Tüm bunlara rağmen yine de kimsenin beklentisi yoktu. Netflix dizinin reklamlarının bile yayınlamamıştı, sadece listesinde duruyordu. Fakat birden oyuncuların takipçi sayısı artmaya başladı. Dizi dünya listesinden en popüler ikinci dizi oldu. Emmy ödülünü kazandılar. Kırmızı tulum ve maske tüm dünyada gösterilerde ve eylemlerde kullanılmaya başladı.

Netflix bir soygun daha yapabilir misiniz? Diye sorunca ekip iki ay kadar düşündü. İzleyiciyi hayal kırıklığına uğratmak istemiyorlardı ve sonrasında ekip toplandı ilk çekimlere İtalya’da başladılar. Artık her biri ünlü olmuştu ve onları bekleyen büyük bir kitle vardı, izdihamdan dolayı çekimleri yarıda bırakmak zorunda kaldılar. En çok izlenen Netflix dizisi haline gelmişlerdi. Fenomen oldular !!

Önceden çekimlerin yapılacağı yerler bilgisayar ortamında düzenlenirken, Netflix’ten sonra çekim için istenen her yer, her şey onların olmuştu. Dizinin bu kadar ilgi görmesinin farklı sebepleri de vardı tabii. Soygun hikayesiydi aslında ama bir o kadar da romantizm yüklüydü. Bir marşı, sembolü ve rengi vardı. Rengi tutku ve tahrikle ilişkilendirildiği için kırmızıydı. Marşları ise: ‘’Bella Ciao’’,  İtalyan direnişçilerin II. Dünya Savaşı sırasında söylediği marşı kullandılar.

Yerel bir dizi olan, kısıtlı imkanlarla çekilen La Casa De Papel, şimdi uluslararası kitleye ulaşmış sevilen bir dizi haline geldi. Her sahnesi diken üzerinde çekilen bu dizinin karakterlerinin bu denli sevilip benimsenmesi, oyunculara çok farklı bir hayat ve kariyer sundu. Bu onlar için bir lütuf ve başarı öyküsü oldu.

 

 

Diğer dizi incelemelerimiz için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
71
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments