KÜÇÜK PRENS- Antoine de Saint-Exupery

Merhaba sevgili Gossive okuyucuları, bugün ele alacağımız kitap 7’den 70’e birçok kişinin elinden düşüremediği, içerisinde birçok ders barındıran Antoine de Saint-Exupery tarafından  kaleme alınan Küçük Prens.

“Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.”

 ANTOİNE DE SAİNT-EXUPERY

“Asıl mesleği pilotluk olmasına rağmen edebiyat dünyasına birçok eser kazandırmış bir yazardır. 1990 yılında Fransa‘da doğan yazar, 1944 yılında görevdeyken uçağıyla birlikte kaybolmuş ve ölüm sebebi hakkında kesin bir sonuca varılamamıştır. Varoluşçu ve insancıl bir dünya görüşüne sahip olan yazar, bu yaklaşımını eserlerine de yansıtmıştır.”

KİTAP İNCELEMESİ

Küçük Prens misali tutunmalı insan hayata. Aramalı, sormalı ve küçük şeylerden mutlu olmalı. Asla değer verdiklerinden vazgeçmemeli öyle değil mi? Aslında sevdiğiniz, sahiplendiğiniz, benimsediğiniz şeyler illa farklı olmak zorunda değil. Hatta kimi şeyler aynı olabilir bu hayatta. Milyonlarca kedi , köpek, binlerce çiçek aynı olabilir insanların gözünde .  Fakat herkes için aynı olan o “şey” bir kişi tarafından sahiplenilildiğinde işte o zaman o “şey” o kişiye  özeldir. “B612” ve “Gül “ bu iki öge Küçük Prens için oldukça özeldi. Ağaçlar tarafından istila edilmesin diye sonsuz çaba sarf ettiği kendinden küçük bir gezegeni vardı ama o mutluydu. Kibirli kendisini eşsiz sanan bir gülü vardı ve  o onu karşılıksız seviyordu. Elindekinin kıymetini biliyor. Hırslarına yenik düşmeyen bir insanın nasıl mutlu olabildiğini bizlere anlatıyordu.

Her sayfasında, her satırında ders çıkaracak nitelikler barındıran bu kitap aslında temelinde insan kalabilmek, yitmemek, değerlerinden ödün vermemek ve saf sevginin nasıl bir duygu olduğunu barındırıyor ve insalığa anlatıyordu. Küçük Prens hakkında aslında onlarca şey anlatılır, paylaşılır. Fakat ben cümlelerimi kitaptan bir alıntı yaparak sonlandırmak istiyorum. Çünkü okunmaya, paylaşılmaya yaraşır bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitaplar ile kalın.

 

“Geceleri gökyüzüne baktığında, yıldızlardan birinde ben yaşayacağım. Orada güldüğüm için sana sanki bütün yıldızlar gülüyormuş gibi gelecek. Yalnızca senin gülmeyi bilen yıldızların olacak”    Antoine de Saint-Exupery

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
261
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments