İngiltere de ki Beş Çayının İlginç Hikayesi

  • Home
  • İnceleme
  • İngiltere de ki Beş Çayının İlginç Hikayesi

Çay yetişmeyen İngiltere den dünyaya uzanan beş çayı ne zaman, neden doğmuştur? Gelin birlikte 5 çayı geleneği hikayesine bir bakalım.

İngiltere de ki Beş Çayının İlginç Hikayesi

İngiltere de 5 çayı geleneğinin doğuşu 1600’lü yıllarda Kraliçesi Victoria dönemine rastlar. Çinliler ticaret için yetiştirdiği çayı İngilizlere satmakta ısrarcı olur. Ama karşılığında para değil, altın ve gümüş ister. İçimi ve yetiştiriciliği hakkında bilgi vermezler. İngilizler çayı süt ekleyerek içer. İngilizler yeşil ile siyah çayın ağaç farkını bile bilmiyorlardı.

Zaman geçtikçe Çinliler çayın fiyatını daha da yükselttiler. İngilizlerin gümüş ve altınları azalmaya başladı. Artık bir şeyler yapmaları lazımdı.1828 yılında  İngilizler gizli bir örgüt kurdu. Bu örgüt Hindistan’a büyükelçi olarak atanan Lord Bentick’in Çay Komitesi’ydi. Örgütün amacı Hindistan’da çay yetiştirmekti. bu süreçte İngiliz botanikçiler çayın nasıl yetiştirildiğini öğrenmek için Çin’e gönderildi. Çin’den Hindistan’a köylüler getirildi. 1848 yılına gelindiği zaman ise Robert Fortune isimli ajan 3 yıl boyunca Çin’de yaşayıp bilgiler ve tohumlar topladı. Daha sonrasında Sri Lanka’da ve Hindistan’da çay yetiştirilmeye başlandı.

 

Bu olanlara rağmen İngilizler Çin’den çay almaya devam etti. İngilizler bakar ki ülkece çaya bağımlı olmuşlar, gümüşler altınlar  gidiyor, bir fikir gelir akıllarına.. Çin’i afyon bağımlısı haline getirmek için Afyon bulup satmaya başlar. Çin bir süre sonra Çinli tüccarlar tarafından sıkça kullanılan afyonu yasakladı. İngilizler bunun üzerine Çinlilere savaş açtı. Çinliler yenildi. 4 liman İngilizler için ticarete açılır…

İngilizler 1700’lü yıllardan itibaren tüm bu olanlar çerçevesinde çayı çok sevdi. Fakat çayı bu dönemlerde sadece burjuvalar ve aristokratlar içebildi. Çünkü çay çok pahalıydı.  Bir süre sonra öğleden sonra hafif atıştırmalıklar eşliğinde yapılan beş çayı bir gelenek halini aldı.

Zamanla çay ucuzlar. Artık beş çayı herkes için bir gelenek halini almıştı. Tüm halk çay içmeyi o kadar fazla sevdi ki yanlarında poşet çay, şeker ve fincan taşımaya başladılar.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments