HERKESİN SEVDİĞİ PRENSES: DIANA

Değerli Gossive okuyucuları, bu yazımızda herkes tarafından sevilen ve beğenilen, ölümüyle herkesin şaşkına ve derin bir üzüntüye uğradığı moda ikonu Prenses Diana’yı sizler için derledik. Keyifli okumalar…

PRENSES DIANA VE HAYATI

Galler Prensesi Diana (d. Diana Frances Spencer; 1 Temmuz 1961 – ö. 31 Ağustos 1997), İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesiydi. İngiliz tahtının kesin veliahtı olan Galler Prensi Charles’ın ilk karısı ve Prens William ile Prens Harry’nin annesiydi. Diana’nın aktivizmi ve çekiciliği onu uluslararası bir ikon haline getirdi ve sürekli popülaritesinin yanı sıra çalkantılı özel hayatı tarafından şiddetlenen benzeri görülmemiş bir kamu denetimi elde etti.

Diana, İngiliz soyluları arasında doğdu ve Sandringham mülkünde kraliyet ailesine yakın bir yerde büyüdü. 1981’de kreş öğretmeni asistanı olarak çalışırken, Kraliçe II. Elizabeth’in en büyük oğlu Prens Charles ile nişanlandı. Düğünleri 1981’de Aziz Paul Katedrali’nde gerçekleşti ve böylece halk tarafından coşkuyla karşılandığı Galler Prensesi rolünü üstlendi. Çiftin William ve Harry adında, o zamanlar İngiliz tahtının ardı ardına ikinci ve üçüncü varisi sayılan iki oğlu oldu. Ancak Diana’nın Charles ile evliliği, uyumsuzlukları ve evlilik dışı ilişkileri nedeniyle acı çekti. 1992’de ilişkilerinin dağılmasının kamuoyuna açıklanmasından sonra ayrıldılar. Evliliklerindeki zorlukların ayrıntıları giderek daha çok kamuoyuna duyurulmaya başlandı ve evlilik 1996’da boşanmayla sonuçlandı.

Galler Prensesi olarak Diana, Kraliçe adına kraliyet görevlerini üstlendi ve onu Milletler Topluluğu’ndaki işlevlerde temsil etti. Hayır işlerine alışılmadık yaklaşımı nedeniyle medyada ün saldı. Patronajları başlangıçta çocuklara ve yaşlılara odaklanmıştı, ancak daha sonra AIDS hastalarına yönelik sosyal tutumları ve onları kabul etmeyi içeren iki özel kampanyaya ve mayınların kaldırılması için Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla tanıtılan kampanyaya katılımıyla tanındı. Ayrıca farkındalık yarattı ve kanser ve akıl hastalığından etkilenen insanlara yardım etmenin yollarını destekledi. Prenses başlangıçta utangaçlığıyla dikkat çekti ancak karizması ve samimiyeti onu halka sevdirdi ve bu, evliliğinin sert çöküşünün ardından itibarının ayakta kalmasına yardımcı oldu. Çok fotojenik olarak tanımlanan Diana, 1980’lerde ve 1990’larda modanın lideri olarak görüldü. Diana’nın Paris’te geçirdiği araba kazasının ardından ölümü, kamuoyunda geniş çaplı yas tutulmasına ve küresel medyanın ilgisine yol açtı. Mirasının kraliyet ailesi ve İngiliz toplumu üzerinde derin bir etkisi oldu.

PRENSES DIANA ÖZEL HAYATI ve SUİKAST İDASI

Zaten soylu bir aileden gelen Lady Diana, 29 Temmuz 1981 yılında Prens Charles ile evlenerek kraliyet ailesine girdi.

Düğün günündeki heyecanı ve mahcubiyeti bile, onun gelmiş geçmiş bütün soylu kadınlardan daha farklı olacağının işareti gibiydi. Ne yazık ki bu farklılık onun sonunu getirecekti. Hayatı boyunca aşkı aramış kadın Lady Diana, evlendiği gün mutlu sonu yaşadığını sanırken, aslında aksine yıllar sürecek mutsuzluğa ilk adımını atmaktaydı.

Lady Diana ile evli olması ya da ettiği sadakat yemininin Prens Charles için herhangi bir önemi yoktu.

Evli bir kadın olan Camilla Parker Bowles ile olan ilişkisine devam ediyordu. Bunu öğrenen Diana, sessiz kalmayacak, kraliyet ailesinin en önem verdiği konu olan gizliliği ihlal edip tam tamına 22,8 milyonun izleyeceği o meşhur BBC röportajında her şeyi anlatacaktı:

‘Bu evlilikte biz üç kişiydik. Yani biraz kalabalıktı!’

O gün tüm dünya varlığın, şatonun ve zenginliğin içindeki mutsuz kadını görmüşlerdi. Lady Diana ile acılarının bile ortak olduğunu anlayıp, onu daha çok seveceklerdi. Ancak bu durum Kraliyet Ailesi için geçerli değildi. Bu röportaj boşanmayı da beraberinde getirdi.

Boşanmanın ardından yeniden özgürlüğüne kavuşan Diana, Pakistanlı kalp cerrahı Hasnat Khan’la aşk yaşıyordu.

Birlikte yaz boyu tatil yapan çift, paparazilerden rahatsız olup Paris’e gittiler. İşte korkunç kaza o gece gerçekleşecekti. Lady Diana ve Dodi, Ritz Otel’den çıktıklarında, onları büyük bir paparazi ordusu bekliyordu. Önlerinden geçip arabalarına yürüdüler.

Paparazilerden kaçmak isteyen alkollü şoför, yolu karıştırdı ve hızla bir tünele girerken kaza yaptı(!)

Kazada Diana, Dodi ve şoför hayatlarını kaybetti. Kazadan canlı kurtarılan Diana’nın koruması ise, kazadan sonra tanık koruma programı ile gizlenecek ve ondan da bir daha haber alınamayacaktı.

Kaza haberi duyulur duyulmaz, Diana’nın bir suikaste kurban gittiği iddiaları konuşulmaya başladı.

 

KAYNAKLAR

https://www.haberturk.com/itfaiye-sefi-lady-diana-nin-son-sozlerini-acikladi-3112919/38

https://onedio.com/haber/kaza-mi-suikast-mi-18-yildir-cevaplanamamis-sorulariyla-lady-diana-nin-sir-olumu-576547

https://www.neoldu.com/diana-hikayesinde-duymadiginiz-gercekler-26811h.html

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız

Zamanın Ötesinde: Prenses Diana’nın Moda İkonu Olduğunu Kanıtlayan 5 Muhteşem Kombini!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:

Esin Kırkan

Esin Kırkan 1998 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde doğmuştur. İlköğretim ve lise hayatını Bozüyük’te tamamladıktan sonra 2017 senesinde Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü kazanmış olup eğitim hayatı hala devam etmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments