Dünyanın En Güçlü Atları

Hepimiz atların güçlü hayvanlar olduğunu biliyoruz. Onları yıllarca hem nakliye hem de işçilik de kullandık. Ferrari gibi en popüler markalardan biri bu harika yaratığı marka logosu olarak bile kullanıyor. Bununla birlikte kendi türleri arasında bile saf güçleri ile öne çıkan bir kaç seçkin at türü vardır. Gelin beraber bugün dünyanın en güçlü atlarını inceleyelim.

Dünyanın En Güçlü Atları

Mustang

Yaklaşık 360 kilogram ağırlığında olan bu atlar orta büyüklüğe sahip olarak değerlendirilmektedir. Bu atlar doğası geri serbest bir şekilde dolaşmayı ve doğal seçimlerle çoğalmayı tercih ederler. Kendi doğal ortamlarında yaşamayı ve savaşmayı tercih eden bir türdür. Doğal bir ortam içinde karşılaştıkları zorluklar onların daha güçlü kaslara sahip olmalarına katkı sağlamıştır.

Güçlü ve dayanıklı yapıları sayesinde uzun mesafede büyük imkanlar ile taşıma görevi üstlenen mustangların evcilleştirilerek satılması büyük bir gelir kapısı halini almıştı. Sağlıklı bir mustang doğal ortamında dışarıdan bir müdahale olmadan yaklaşık 40 yıl kadar yaşam sürdürebilmektedir.

Eğer herhangi bir şekilde yaralanmış, zarar görmüş veya engelli bir mustang var ise sürü içerisinde bu atın korunması için her şey yapılmaktadır. Güçlü ve hızlı yapıları sayesinde doğal yaşamları içinde eğer başka bir vahşi tür ile karşılaşırlarsa sürü halinde karşı koyabilme özelliğine sahiptirler. Bu sayede uzun ömürlü bir yaşam sürmektedirler.

Suffolk

Suffolk atı çalışkanlığı, uysallığı ve güçlü fiziki yapısıyla herkesin takdirini toplamıştır. Ortalama ağırlıkları 900 – 1000 kg. civarındadır. Genel olarak parlak kestane alı donunda olan atlarda, ayak ve alın nişanelerine pek rastlanmaz. Ancak ayaklarında kreme yakın açık renkler, çok küçük yıldız nişaneler ve akıtmalar kabul edilebilir. Yele ve kuyrukları geleneksel olarak örgülüdür.

Suffolk Punch atlarının başları düzgün yapılı bir profile sahiptir. Kulakları orantılı olarak uzun ve hareketlidir. Boyun kısımları kısa ve güçlü, omuz yapıları kaslı, sağrıları kalın ve yuvarlak ancak vücuda uyumlu görünümlüdür. Bacakları kısa, toynakları iyi biçimlenmiştir. Kuyruk vücuda yapışık ve düşüktür. Oldukça enerjik olmalarına rağmen son derece uysaldırlar. Çalışmaya isteklidirler. Yem tüketimleri çok ekonomiktir.

Arap

Arap atları dünyaca ün yapmış olan at cinslerindendirler. Oldukça zeki ve dayanıklıdırlar. Son derece sadıktırlar. Sahibinin yanında yıllarca kalabilme niteliğine sahiptirler. Bu süre zarfında sahibine herhangi bir sorun yaşatmamaktadırlar. Dolaysıyla Arap atları aynı zamanda oldukça uysaldırlar. Kökeni ilk çağa kadar dayanmaktadır. Günümüzde oynanan tüm yarış atlarının genetiğinde Arap atlarının genetiği bulunmaktadır. Arap atları karakter olarak ayrıca çocuklara karşı da oldukça uysaldırlar.

Sahibinden gördüğü sevgiye kat kat cevap sunmaktadırlar. Zekaları sayesinde kolay bir şekilde eğitilebilmektedirler. Bununla birlikte günümüzde özellikle de birçok batı ülkelerinde sirklerde en fazla tercih edilen at cinsleri arasında ilk sırada yer almaktadırlar. İnsan canlısıdırlar. Dolaysıyla Arap atları insanlardan gelen ilgiye kat kat cevap vermektedirler.

Percheron

Percheron atları geçmişi oldukça eski olan atlardır. Geçmişte 17. yüzyılda  Fransa’nın Perche ilinde yetiştirilen atlar özellikle savaş zamanlarında kullanılmışlardır. Aynı zamanda bu atlar Haçlı Seferleri sırasında da kişiler tarafından kullanılmışlardır. Güçlü ve büyük atlar oldukları için savaş sırasında sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamışlardır.

Yaygın bir at ırkı olan Percheron atları dünyanın en büyük ve en güçlü atları olarak bilinirler. Bunun sebebi de boylarının 2 metreye kadar ulaşabiliyor olmasıdır. Percheron atları bir tondan fazla ağırlıkta olabilirler. Bu atlar kaslı yapıları sayesinde yük taşımaya ve sürüşlere dayanıklıdırlar.

Büyük atlardan olan Percheron atları küçük zarif kulaklara sahiplerdir. Bu atların yeleleri ve kuyrukları kalın şekildedir. Sürüş için uygun olan bu atların ayakları dengeli yürüyüş için uygundur ve bacakları kılsızdır. Ayrıca Percheron atları melez at ırkları arasında yer almaktadır.

Shire

Shire atlarının kafa yapıları uzun ve ince görünümlüdür. Burun kısmı profilden çıkıntılıdır. Çene kemiği orantılı olarak daha büyüktür. Boyunları vücutlarına oranla uzun ve hafif kemerlidir. Kulakları uzun ve dardır. Omuzları eğik, göğsü derin ve geniştir. Sağrısı kısa güçlü ve kaslıdır. Kuyruğu ve yelesi kalın ve uzun tüylüdür. Bacakları vücuduna orantılıdır ve dizden aşağısı tüylüdür ve ipeksi bir yumuşaklığı vardır. Toynakları büyük ve serttir. Ortalama cidago yükseklikleri kısraklarda 163cm., aygırlarda 175cm. civarındadır. Ancak bazen daha yüksek cidagolara rastlanmaktadır.

Ortalama ağırlıkları ise kısraklarda 850kg. aygırlarda 1100kg. kadardır. Donları genellikle yağız, kestane doru, koyu doru ve bazen de kır ve demir kır renkte olur. Alın ve bacaklarında her türlü nişane görülebilir. Günümüzde genellikle Shire’lar atlı şovlardaki gösterimlerde, sirklerde ve çiftçilik gösteri işlerinde kullanılmaktadırlar. Çok ilgi çekmeleri nedeniyle de birçok ülkede yeniden yetiştirilmeye başlamışlardır.

Hollanda Atı

Friesian Atları Hollanda’nın en büyük gurur kaynağıdır. Hollanda’nın tek Safkan at cinsidir. Bu atlara ilk kez 13. yüzyıldaki kayıtlarda rastlanır. Atın, simsiyah rengi, uzun dalgalı yelesi ve kalın kuyruğu ile çok uzaklardan bile tanına-bilecek bir görünümü vardır. Çok güzel atlardır. Sevecen ve cana yakındırlar. Bu nedenle Friesian atları ile çalışmak ve yakın temas kurabilmek çok kolaydır.

İnsanları mutlu edebilirler. Bu atlar atlı spor dallarının birçoğunda kullanılmaktadırlar. Özellikle kendisini gösterdiği en önemli spor dalları dressage ve drivingtir. Çalışkanlık, güçlü bir hafıza ve merak, öğretilen her şeyi çabuk algılaması bu atlarda mükemmel sonuç alınmasını sağlamaktadır. Güçlü görünümlü, uzun bacaklı, geniş gövdeli, sırtı uzun, büyük kafalı, çok güzel bir boyun kıvrımı bulunmakta ve uzun kulakları vardır. En büyük özelliklerinden biri de toynaklarının üzerinde, kuyruk ve yelesinde uzun ve kalın tüylerinin bulunmasıdır.

Amerikan Quarter Atı

Cidago yükseklikleri 143-160cm. arasında değişmektedir. Her donda olabilirler. Baş ve ayaklardaki her türlü seki ve nişane kabul edilebilir. Quarter atlarının kısa ve geniş bir baş yapısı, ufak burnu, büyük ve zeki bakışlı gözleri, orta uzunlukta hareketli ve kalkık kulakları, uzun ve elastik boynu, yuvarlak omuzları vardır. Göğsü ve karnı geniş, sırtı kısadır. Cidago ve boynu hemen hemen bir hizadadır. Büyük, derin, yuvarlak ve kaslı bir sağrıya sahiptir. Bacakları kuvvetlidir. Diz eklemleri geniş ve yere yakındır. İncik kemiği orta uzunluktadır. Toynakları dikdörtgen biçimli, sert, derin ve geniştir.

Amerikan Quarter Atı Derneği (American Quarter Horse Association – AQHA) 1940 yılında kurulmuştur ve 5 Milyonu aşan adediyle kayıtlı olarak dünyadaki en çok sayıda at bu ırktandır. AQHA listesinde dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilen 2 milyondan fazla at bulunmaktadır.

Diğer  yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments