Dünyadaki En Pahalı Ve Sıradışı Meyveler

Dünyadaki En Pahalı Ve Sıradışı Meyveler

Dünyanın en sıradışı ve sıradışı olduğu kadar pahalı bazı meyvelerini sizler için bir araya getirdik.

Akebi

Kelime anlamı “mavinin nadir görülen bir tonu”dur. Kabuğu bezelyeninkiyle aynı şekilde açılan ve ekşi bir tadı olan Akebi‘nin iç kısmı tüketiliyor. İçindeki etli kısım ve tohumlarının birbirinden ayrılması çok zor olduğundan birlikte yeniyor. Sonbaharda hasadı yapılan Akebi, Kuzey Japonya’da yetişiyor. Dolayısıyla Akebi’nin tadına bakma şansınız çok da yüksek değil.

 Senbikiya Kraliçe Çileği

Normal bir çilekten ne farkı var diyebilirsiniz. Fakat bu Senbikiya Kraliçe Çileği bizim yediğimiz çileklerden oldukça farklı. Sahip olduğu renk, koku ve simetrisinden dolayı oldukça pahalı olan bu çilek, 12 adeti 83 Dolardan satılıyor

Cupuacu

Daha çok bir sebzeye benzeyen bu ürün, Güney Amerika’ya özgüdür. Son derece sert olan kabuğu genellikle testereyle kesilir böylelikle ananas aromalı olan eti de ortaya çıkar.

İngiliz Ananası

Dünyanın en nadir bulunan lezzetlerinden olan İngiliz ananası, Heligan Lost bahçeleri ve Cornwall’de bir botanik bahçede kimyasal reaksiyon kullanılarak ısıtılan küçük seralarda yetiştirilmektedir. Her birini büyütmek için ise en az 2.000 Dolar harcanmaktadır.

Goya (Bitter Melon)

Salatalığa benzerliği ile dikkat çeken bir meyve olup, üzüm gibi bir asma üzerinde yetişir. Genellikle olgunlaşmadan hemen önce toplanır ve taze ya da pişirilerek tüketilir.

Buda’nın Eli Meyvesi

Parmaklı Ağaç Kavunu olarak da bilinen sarı renkli bu garip meyve, hoş kokusu ile dikkat çekiyor ve Asya’da yetişiyor. Buda’nın Eli rendelenmiş olarak salatalarda kullanılabilirken, balık tabağında limon olarak da kullanılabiliyor.

Yubari Kral Kavunu

Genellikle çift halinde satılan bu kavun hediye olarak da sunulma özelliğine sahiptir. Sadece çifti son zamanlarda 26.000 dolara satılan bu meyve oldukça da lezzetlidir.

Kare Karpuz

Japonlar ve çılgın meyvelerinden biride bu ünlü küp karpuz. Bu küp karpuz sadece Japonya’nın belirli bölgelerinde üretiliyor ve tüm dünyaya satılıyor. Japonya’da 300 Dolara satılan bu meyve diğer ülkelerde 700-800 Dolara kadar satılıyor.

Monstera Deliciosa

Meyve salatası bitkisi olarak da bilinen Monstera Deliciosa, Orta Amerika’da tropikal ormanlarda yetişmektedir. Güney Meksika ve Guatemala’ya özgü olan bu egzotik meyvenin olgunlaşması ise bütün yılı kapsar.

Pitaya

Dikkat çekici pembe bir renge sahip olan Pitaya‘nın çiçekleri kivi ile armut çiçeklerinin kesişimi gibi görünüyor. Yüksek antioksidan ve lipozom içeren Pitaya, aynı zamanda lif açısından da zengin bir meyvedir.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments