DÜNYA GENELİNDE ALKOL ORANI EN YÜKSEK 10 İÇKİ

  • Home
  • İnceleme
  • DÜNYA GENELİNDE ALKOL ORANI EN YÜKSEK 10 İÇKİ
ALKOL

Alkol her ne kadar bazı kesimler tarafından sevilmese de dünya çapında tüketilen bir üründür. Özellikle eğlence sektörlerinin vazgeçilmezi olan içkilerin çeşitleri ve etkileri birbirinden oldukça farklıdır. Bugün ki yazımızda sizlere dünya çapında alkol oranı en yüksek olan ve zirveyi çeken ilk on içki çeşidini tanıtacağız. Keyifli okumalar dileriz.

10. STROH ROM

alkol

Stroh alkol hacmi bakımından farklı seçenekler sunan bir markadır. Çeşitleri arasında %80, %60, %40 alkol oranına sahip ürünler bulunmaktadır. Aynı zamanda sıcak içeceklerde ve yemek pişirmede kullanılan baharatlı ve yüksek dayanıklı romlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Stroh Rum markası Avusturya‘da oldukça meşhurdur ve çoğunluğun hakim olduğu bir içki türüdür. Tarihi seyrine baktığımız zaman kökleri 1832’ye kadar geri gitmektedir. Seri şekilde üretimine ise 1857 yılında Klagenfurt‘ta başlanmıştır. Bu meşhur içki ismini ise ilk işletmeyi kuran Boštijan Stroh’dan almaktadır. Ölümünden sonra işleri eşi Maria Stroh devam ettirmiş ve oldukça büyümüştür.

Stroh markasına ülkemizde pek rastlanmasa da uluslararası ihracatı mevcuttur ve 40’tan fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Aynı zamanda Almanya, İskadinavya ve Benelüks bu ihracatın büyük bir kısmını tek başına üstlenmektedir. Çok sert bir içki olmasından dolayı nadiren sek içilir. Kullanım alanı daha çok yemeklere katmış olduğu aromadan ötürü mutfaktır. Stroh, tatlı aroması ve güçlü karamela ve vanilya aromatik notaları nedeniyle Avusturya mutfağında şuruplar, kek kremaları, hamur işleri ve diğer tatlıların yapımında yaygın olarak kullanılan ve ticari olarak önemli bir bileşendir.

9. JOHN CROW BATTY ROM

İçerik olarak %80 alkol hacmine sahiptir. Menşei ise Jamaika‘dır ve ülkenin kaçak bir içki türüdür. İsmini ise çürük etle beslenen Akbaba’nın  mide asitlerinden varsayımsal olarak daha güçlü olduğu inancından dolayı almıştır. Halk arasında yaygın olarak bu içki türünü içebilen birinin her şeyi içebileceği inancı mevcuttur.

8. SUNSET VERY STRONG ROM

 

Sunset Very Strong Rum, %84,5’lik alkol oranıyla gerçekten de çok güçlü bir içkidir. Badem ezmesi hindistan cevizi kokusu, kuru tropikal zencefilli kurabiye aroması ve ananas ve kakao tonlarıyla kalıcı bir bitiş ile en iyi yerel ürünler kullanılarak St. Vincent‘te üretilmektedir.

alkol

 

Sunset berrak beyaz bir romdur ve kokteyllerle iyi gittiğinin reklamını yapmaktadır. 2000 yılından bu yana, bu rom, Dünya Rum Ödülleri’nden Uluslararası Rum Festivali’ne kadar birçok ödülde kazanmıştır. En iyi servis için tavsiye edilen ise; limonata, ananas suyu veya kola ile seyreltilerek servis edilmesidir.

7. BALKAN 176 VODKA

Bulgaristan‘da üretilen bu votka %88 alkol oranıyla oldukça sert bir izlenim yaratıyor. Şişenin üzerindeki yaklaşık 13 farklı etiket uyarısı, her ne kadar ürkütse de alkol severlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Sahip olduğu alkol oranı nedeniyle bir çok sağlık sorununa yol açabilen bu votka tam üç kez damıtılıyor. Ayrıca kesinlikle sek içilmemesi konusunda da kullanıcılar uyarılıyor.

6. PİNCER SHANGHAİ STRENGTH VODKA 

alkol

Bu votka türü diğerlerinin aksine uygun miktarda kullanıldığında sağlıklı kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise karaciğere iyi geldiği bilinen süt thrislte ve mürver çiçeği içermesidir.  Pincer %88.8 alkol oranıyla kişiyi kısa sürede sarhoş edebilir. Sek olarak kullanılmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Ürün konsantre olarak kullanılmak amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir karışımla seyreltilmeden yüksek dozda kullanılması ise şiddetli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu Konsantre votkanın menşei ise İskoçya‘dır.

5. HAPSBURG GOLD LABEL PREMİUM RESERVE ABSİNTHE

Alkol oranı %89.9 olan bu absinthenin sek içilmemesi konusunda oldukça fazla uyarı mevcuttur. Seyreltici yan ürünler kullanılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hapsburg Absinthe’nin kuruluş yılı ise 1999’dur. Üretim yerleri ağırlık olarak Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti’dir.

4. RİVER ANTOİNE ROYALE GRENADİAN ROM

%90 alkol içeriği ile Grenada’da yapılan River Antoine Royale Grenadian Rum, eski saksı demleme geleneği ile yapılmıştır. Bu yavaş damıtma yöntemidir ve rom, bir su çarkı kullanılarak fermente şeker kamışı suyundan yapılır. Bir Karayip romu olan River Royal Grenadian, taze preslenmiş şeker kamışı suyu kullanılarak yapılır. Aynı zamanda damakta saman, çimen, bahçe bitkileri ve tatlı vanilya notaları sunar.

3. BRUİCHLADDİCH X4 QUADRUPLED WHİSKEY

alkol

%92 alkol içeriği ile Bruichladdich X4 Dörtlü Viski İskoçya’da üretilmiştir. Bu viskinin yaratılmasının arkasındaki teknik, 17. yüzyıldan kalma dörtlü damıtma yöntemine dayanmaktadır. BBC bu viskiyle bir deney yapmış ve bir spor arabanın saatte 100 mil hıza çıkabilmesine bile güç sağlayabileceğini bulmuştur.

2. EVERCLEAR

Şişenin üzerinde  iki farklı uyarı etiketi bulunmaktadır. Bunlardan biri likörün aşırı derecede yanıcı olduğudur. Diğeri ise insanları sek şekilde içmesinin zararları konusunda uyarıları içermektedir. %95 alkol oranı ile oldukça sert bir içkidir. Hatta herhangi bir sağlık sorunu bulunan kişilerin tüketmemesi konusunda uyarılar mevcuttur. 1979’da Guinness Rekorlar Kitabı tarafından en alkollü içecek seçilmiştir. Aynı zamanda bu yönüyle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bir süre yasaklanmıştır.

1. SPIRYTUS

alkol

Spirytus %96 alkol içeriğine sahiptir. Polonya‘da yapılan bu likör, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde satılmak üzere yakın zamanda onay alabilmiştir. Hatta bu likörü doğrudan içenlerde, mideye yumruk atılmasına ve kelimenin tam anlamıyla nefesinin kesilmesine benzer bir duyguyu yaşattığından bahsedilmektedir.

 

Diğer inceleme yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:

Armağan Çakır

Ortaçağ'a hayran bir adam...

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments