ÇİZGİ FİLM CAILLOU’NUN GERÇEK HİKAYESİ

  • Home
  • Gündem
  • ÇİZGİ FİLM CAILLOU’NUN GERÇEK HİKAYESİ

Caillou ilk olarak 1989 yılında Quebec asıllı yazar Christine L’Heureux ve çizer Hélène Desputeaux ve Michel Aubin’nin ortak çalışması olarak resimli hikâye formatında Chouette Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Çocukların severek izledikleri Caillou çizgi filmi, 4 yaşındaki saçsız Caillou’nun maceralarının anlatıldığı kitaplardan yola çıkarak hazırlanmıştır.

ÇİZGİ FİLM CAILLOU’NUN GERÇEK HİKAYESİ

Caillou isminin anlamı sözlükte saçsız, kafatası, büyük kafa, çakıl taşı anlamlarına gelmektedir. Nitekim Caillou ilk kitaplarda saçsız olarak 9 aylık bir bebeğin özelliklerini yansıtan görüntüsüyle çizilmiştir. Çizgi filmde de 4 yaşındaki Caillou’nun hâlâ saçı yoktur.

Dizinin yapımcıları bu konu hakkındaki soruları resmî sitesinde şöyle yanıtlamışlardır: Kitaptaki Caillou karakterinin yaşı, çizgi dizidekinden daha küçüktür. Diziye yapılan uyarlamada da aslı bozulmamış ve bu yüzden yaşı büyümesine karşın Caillou karakteri televizyona saçsız olarak aktarılmıştır.

Çizgi filmin ana karakteri olan Caillou, genellikle kırmızı yakalı sarı bir tişört ve mavi bir şort giymektedir. Filmde anne ve baba karakterleri nazik, anlayışlı ve çevresiyle uyum içinde yaşayan bir çift olarak karşımıza çıkmakta ve yardıma ihtiyacı olduğunda Caillou’nun yanında bulunmaktadır.

Caillou ve ailesi

Rosie, Caillou’nun kız kardeşidir. Caillou kız kardeşini çok sevmektedir ve onu korumaktadır. Büyükanne ve büyükbaba, Caillou ve Rosie’yi çok severler. Anne ve babanın işleri olduğunda çocuklara onlar bakmaktadırlar. Caillou ile birlikte vakit geçirdiklerinde doğayı tanırlar, çevreyi korumaya özen gösterirler.

Caillou’nun farklı özelliklere ve kişiliklere sahip birçok arkadaşı (Clemantain, Leo, Sarah, Xavier, Emma, Andre ve Billy) vardır. Leo ve Clemantain, Caillou’nun en yakın arkadaşlarıdırıdır. Billy, Clemantain’ın abisidir. Sarah, Caillou’nun hem arkadaşı hem de komşusudur ve Çinlidir.

 

 

Emma, Caillou’nun diyabet hastası olan arkadaşıdır. Caillou’da farklı kültürlere mensup arkadaşlar (Çinli, siyahi vb.) aracılığıyla çok kültürlülüğe vurgu yapılmaktadır.

Yardım Etmek anlamında gösterilen konuşmalar

Dış Anlatıcı: Caillou, Rozi’nin uyumasına yardım ettiği için mutluydu ve şimdi kendi uykusu
da çok gelmişti.
Caillou: Belki ben Rozi’yi eğlendirebilirim.
Anne: Belki sen yardım edebilirsin Caillou. Onu uyutmayı denesene hayatım.
Caillou: Tamam.
Dış anlatıcı: Caillou, kardeşinin ağladığını duyunca çok üzülüyordu. Onun kendisini iyi hissetmesini istiyordu.

Kardeşlik sevgisi, sorumluluk

Caillou: Belki ben Rozi’yi eğlendirebilirim.
Anne: Belki sen yardım edebilirsin Caillou. Onu uyutmayı denesene hayatım.
Caillou: Tamam.
Dış anlatıcı: Caillou, kardeşinin ağladığını duyunca çok üzülüyordu. Onun kendisini iyi hissetmesini istiyordu.

Caillou’nun “Caillou Yardım Ediyor” isimli bölümünde ana kavram yardım etmektir. Filmde ana kavramın yanında kardeşlik sevgisi kavramı da öğretilmeye çalışılmaktadır.

Çocukların en sevdiği çizgi filmlerden biri olan ve lisanlı yaklaşık 2000 ürünü bulunan Caillou karakteri Lösemi hastası bir çocuğun yaşama sevincini anlatıyor.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
11
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments