Bülbülü Öldürmek Kitabı

Merhaba sevgili kitapsevereler, Bu yazımızda inceleyeceğimiz kitabımız Harper Lee‘nin “Bülbülü Öldürmek “kitabı.

HARPER LEE

Harper Lee,1926 doğumlu Amerikan romancı Alabama eyaletinin Monroeville şehrinde büyüdü.1956’da yazmaya başladığı otobiyografik öyküler zaman içerisinde Bülbülü Öldürmek’e evrildi. Kitap 1960 yılında yayınlandığında okurlardan yoğun ilgi gördü.1961’de Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan Lee, Bülbülü Öldürmek’ten sonra birkaç deneme haricinde yazı yayımlamadı; neredeyse hiçbir söyleşi ve program davetini kabul etmeyerek münzevi bir hayat sürdü. Tesbih Ağacı’nın Gölgesi’yle Harper Lee 55 yıl sonra dünya edebiyatında yeni bir efsane yarattı. Yazar bu kitabın yayımlanmasından kısa bir süre sonra,2016 yılında New York’ta hayata veda etti.

KİTAP İNCELEMESİ

Bülbülü Öldürmek kitabı, Scout Finch’in gözünden anlatılan bir otobiyografik bir roman niteliğindedir.9 yaşında olan Scout’un bakış açısıyla anlatılan bu kitabın çocukça bir bakışa ve anlatıma sahip olduğu söylenebilir. Scout dışında romanda öne çıkan karakterler, Scout’tan 4 yaş büyük abisi Jem, babası Attikon ve çocukluk aşkı Dill’dir. Kitabın bize aktarmak istediği mesaja gelirsek eğer “Çoğunluğa bağlı olmayan şey insanın vicdanıdır.” olacaktır. Zira kasabadaki zencilere karşı yapılan ayrımcılık ve Atticion’un zencilerin avukatlığını yaparken kasaba halkı tarafından pis zenci dostu diye sıfatlandırılması kitabın özünü ortaya koymaktadır. Bizden olmayan birilerini kabullenememe ,eşit davranmama, hor görme gibi olgular bu kitapta işlenmiştir. Burda yazarın bize vermek istediği mesajı Attikon’un ağzından duyduğumuzu düşünüyorum. Çünkü felsefe üzerine konuşmaları o yapıyor. Bir konuşmasında kitabın da başlığına dikkat çekecek şekilde şöyle söylüyor:

“Arka bahçedeki tekneleri vurmanızı yeğlerim, ama kuşların peşine de düşeceğinizi biliyorum. İstediğiniz kadar karga vurun ama unutmayın ki bülbülü öldürmek günahtır. Bülbüller yalnızca müzik üretirler. Bizi eğlendirmek için bahçeleri yağmalamazlar, yalnızca şarkı söylerler hem de yüreklerini paralayana dek.

Yazarın dili sade ve sürükleyicidir. Eğer Scout’un ağzından kasaba halkını, kasabada yaşananları size anlatmasını istiyorsanız bu muhteşem eseri kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

 

LEYLA AÇIKGÖZ

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments