Bir Orhan Pamuk kitabı “Kırmızı Saçlı Kadın”

  • Home
  • İnceleme
  • Bir Orhan Pamuk kitabı “Kırmızı Saçlı Kadın”

“Hayat efsaneyi tekrar eder.”

Kırmızı Saçlı Kadın romanının İstanbul yakınlarında bir kasabada 30 yıl önce yaşanan aşk hikayesi anlatılıyor.

Bir Orhan Pamuk kitabı “Kırmızı Saçlı Kadın”

 

“Hayat efsaneyi tekrar eder.”

Kırmızı Saçlı Kadın romanının İstanbul yakınlarında bir kasabada 30 yıl önce yaşanan aşk hikayesi anlatılıyor. 1980’lerin ortasında geleneksel usulle kuyu kazan Mahmut usa ile çırağı ‘küçük bey’ Cem zor bir arazide su ararlarken kasabanın dışındaki sarı çadırda esrarengiz bir tiyatrocu kadın her gece eski masal ve hikayeleri yeniden anlatmaktadır. Roman bir yandan genç kahramanın aşk, kıskançlık, sorumluluk ve özgürlük duygularıyla derinden tanımasını hikaye ederken diğer yandan medeniyetler üzerinden babalar ve oğullar otoriterlik ve birey olma konularını tartışıyor.

Kitap tamamen herkesin başka düşündürüp, yorumlayacağı bir kitap olmuş. Zaman zaman okura bıraktığı ne isterseniz o olsun dediği dediği güzel Bi eser. Alışılmışın dışında Orhan Pamuk bu kitabında uzun, düşündürücü bir anlatım yerine okura açık ve net anlatmış. Kurgusunu ve anlatımını çok sevdim. Aşkı betimlemesi, gençliğin verdiği heyecanı ve bunu 1980′ lerde yaşatması okurun ilgisini çekmiştir.

Orhan Pamuk severler her ne kadar sevemeselerde bu kitabı ben çok sevdim. Her ne kadar yakın çevremden tüm kitaplar hakkında yapılan yorumları çok önemsemesemde kıyaslamaları sevmesem de kendime dönüp baktığımda kıyaslamayı yapmanın kaçınılmaz olduğunu görebiliyorum.

O zaman küçük bir alıntı ile kitabı hem merak ettirelim hemde yorumumuzu sonlandıralım.
“Dünya ile arama uzaklık koydum. Dünya güzeldi, içimde güzel olsun istedim.”

 

Diğer inceleme yazılarımızı okumak için tıklayınız.

________________________________________________________________________________

BİR WULF DORN KİTABI “PSİKİYATRİST”

“O geldiğinde beni koruyacağına söz ver.”

Şiddet mağduru bir kadın hasta, psikiyatrist Ellen Roth’un kabusu haline gelir. Kara Adam tarafından izlendiğini iddia eden hasta, gizemli biçimde iz bırakmadan kaybolur. Şimdi kendi hayatını da hastanınkini de tehlikeye atan korkunç bir oyunun ortasındaki Dr. Ellen Roth için hiç kimseye güvenemediği umutsuz bir savaş başlamıştır. Çalışmaktan başka çaresi kalmayan genç psikiyatrist, korku, şiddet ve paranoyadan oluşan bu labirentte çıkış yolunu bulabilecek midir?

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments