Bir Ellen Marie Wiseman Kitabı ”Ardımda Kalanlar”

  • Home
  • İnceleme
  • Bir Ellen Marie Wiseman Kitabı ”Ardımda Kalanlar”

 

Ardımda Kalanlar: Çıkmazdaysa yüreğiniz, hikayemi dikkatli okuyun, belki de bu sizin hikayenizdir. Hiç uçurumun kenarında olduğunuzu hissettiniz mi? Ya da ayaklarınızın altındaki kaya parçalarının koparak düştüğünü.. Ben artık öyle hissediyorum ve gitgide karanlığa düşüyorum. İhanetin en ağırını en yakınlarımdan gördüm. Anne ve babamdan.. Tek suçum, onların isteklerine boyun eğmememdi. Tek suçum, onların değil de yüreğimin seçtiği adamı sevmemdi.

 

Bir Ellen Marie Wiseman Kitabı ”Ardımda Kalanlar”

 

Çıkmazdaysa yüreğiniz, hikayemi dikkatli okuyun, belki de bu sizin hikayenizdir. Hiç uçurumun kenarında olduğunuzu hissettiniz mi? Ya da ayaklarınızın altındaki kaya parçalarının koparak düştüğünü.. Ben artık öyle hissediyorum ve gitgide karanlığa düşüyorum. İhanetin en ağırını en yakınlarımdan gördüm. Anne ve babamdan.. Tek suçum, onların isteklerine boyun eğmememdi. Tek suçum, onların değil de yüreğimin seçtiği adamı sevmemdi. Neden insanlar kendileri gibi olmayanı ötekileştirir ki? Bu başkaldırımın bedelini çok ağır ödüyorum. Bir akıl hastanesine kapatıldım. Tüm hayatım çalındı benden. Sevdiğim adam.. Dünyaya getireceğim çocuğum belki de..

Ne zormuş insanın kendinde olduğunu ispat etme çabası. Ve artık aklım yerinde mi bilmiyorum ama yüreğimin hala aklı başında. Buradan kurtulmak istiyorum. Gün yüzüne kavuşup rüzgarın saçlarımı savuruşunu hissetmek, denizin tuzlu kokusunu içime çekmek istiyorum.

Tek ümidim bu yazdıklarımı birinin bulması. Ne kadar zaman alır bilinmez, fakat bu satırları okuyacak kişiye sesleniyorum: Benim adım Clara Elizabeth Cartwright ve bu, benim hikayem. Seçim senin, ya hikayeme ortak ol ya da diğerleri gibi görmemezlikten gel beni.

ardımda kalanlar

Ardımda Kalanlar sizi gözyaşlarına boğacak. Hayatın yaşattıklarına rağmen en yakınlarından gördüğü darbeleri hiçe sayarak hayallerine sığınan Clara. Dönemin akıl hastanesi Willard Akıl Hastanesi genel hastalarını kadınlardan oluşturan bir yer, hatta mezarlık diyebiliriz. Dönemde sinir krizi geçiren, sisteme karşı gelen, kocasına karşı çıkan kadınlar oluşturmaktadır, hasta profillerini.

Anne ve babasının istediği kişiyle evlenmek istemeyen Clara’nın, hayallerinin peşinden koşmak istemesiyle ve ailesinin akıl hastanesine kapatmasıyla başlar. Herkese hasta olmadığını anlatmaya çalışıyor. Erkek arkadaşı ona ulaşmaya çalışırken o da akıl hastanesine kapatılıyor. Bununla beraber Clara hamile ve çocuğunu ondan almaya çalışıyorlar.

Okurken Clara’nın acısını öyle derinden hissettim ki tüm duyguları aynı anda yaşadım. Çoğunluğu büyük bir hüzün, büyük bir öfke. Bu kitap kurgu olabilir ama hikaye o kadar içten ve samimi ki yazara ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok üzüleceksiniz. Sizi başka zamanlara götürüp getirecek. Ellen Marie Wiseman o kadar güzel yazmış ki hayranlık duymamak elde değil. Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ardımda Kalanlar sizi üzecek fakat hikayesini göz ardı etmeyin. Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Diğer inceleme yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments