Bin Muhteşem Güneş Kitabı

Merhaba sevgili kitapseverler bu yazımızda inceleyeceğimiz kitabımız Khalid Hosseını’nın Çok satanlar da yer alan “Bin Muhteşem Güneş”.

KHALED HOSSEINI

1965 yılında Afganistan, Kabil’de doğdu, diplomat bir babanın ve öğretmen bir annenin ilk çocuğuydu. 1980 yılında, ailesiyle birlikte, Sovyetler, Afganistan’ı işgal ettiğinde siyasi sığınma talebi ile başvurdukları ABD’ye , Kaliforniya’ya yerleşti.1993 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun oldu. Dünya çapında en çok okunan ve en sevilen romancılardan biri olarak tanınır. Deniz duası adlı kitabı kaleme alarak, kitabın tüm gelirini, iyi niyet elçisi olarak görev aldığı UNHRC ve Khaled Hosseini Foundation’a aktaran Hosseini, Mülteci kamplarına ziyaret etmeye ve bağış toplamaya devam ediyor.

KİTAP İNCELEMESİ

Öyle bir kitap incelemesi ile karşınızdayım ki okurken isyan edeceğiniz, bağıracağınız ama asla sesinizi çıkaramayacağınız bir kitap. Çığlıklarım, canhıraşım yüreğime doğru aktı. Her sayfasında, her  cümlesinde, beni  darmadağın etti. Kadınlara yapılan zulmü odak noktası yapıp Afganistan’ın yaşadığı sıkıntıları dile getiren yazarımız öyle basit şeylere dertlendiğimizi hissettiriyor ki kitabı  okurken utanıyorsunuz. O kadına cinsiyetinden dolayı değer vermeyen kız çocuklarını üstüne yük olarak gören sözde Müslümanlar bana bir kez daha gösterdiniz ki mükemmel olan şey İslam müslümanlar değil. Kadının yükselmesinden, hakkını savunmasından neden bu kadar korkuyorsunuz ki dışarı bile çıkmasına tahammül edemiyorsunuz. Eğer düşündüğünüz gibi namus sadece kadına ait ise Hz.Yusuf’un sakındığı neydi? Siz dini kendi egoizminize ayak uyduracak bir olgu olarak görüyor olabilirsiniz. Ama tertemiz olan dinimizi ve inancımızı zedeleyemeyeceksiniz.
Yaşadığımız yer, ailemiz hepsi kader. İnsan bunları seçemiyor. Peki siz şu an bu yönlerden şanslı olanlar bu insanlar zulüm gördüğünde kaçıyor diye onları suçlayabilir misiniz? Keşke bu dünyada hiç acı  olmasaydı, bu kitabı okurken bu duyguyu yüreğinizde hissedeceksiniz…Keyifli okumalar.

 

LEYLA AÇIKGÖZ 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments