Bataklığa Düştüğünde Kurtulmak Mümkün mü?

  • Home
  • İnceleme
  • Bataklığa Düştüğünde Kurtulmak Mümkün mü?

Güzel bir sonbahar ayında ormanda yürüyüş yaptığımızı hayal edelim. kuşların cıvıltısı hafif esen bir rüzgar da kötü hiçbir şeyi düşünmediğiniz güzel ve dinlendirici bir yürüyüş yaptığınızı hayal edin. Birden bire ayağınız derin ve bulanık bir su birikintisine bulaştı. Bacağınızı çekip çıkarmaya çalışıyorsunuz. Ama yerinden oynamıyor. siz daha ne olduğunu anlamadan batmaya başlamışsınız bile vücudunuzun yarısı soğuk ve ıslak bataklığa batmış durumda. Ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok batarsınız. Peki bir bataklığa düştüğünüz zaman nasıl hayatta kalırsınız gelin beraber çözüm yollarına bakalım.

Bataklığa Düştüğünde Kurtulmak Mümkün mü?

Öncelikle sakin kalmalıyız paniklemediğimiz sürece batmayız. yavaş hareket etmeliyiz. Panikleme sizi daha derinlere çeken emme yaratan hava ceplerine yol açar. Yavaş hareketler, emme oluşturmaktan ziyade bataklığın üstesinden gelmenizi sağlar. Ağırlıklardan kurtulmamız gerekecek bu yüzden eğer üzerimizde kalın bir mont ve ya çanta var ise onları çıkartmalıyız. Ekstra ağırlıklar sizin dışarı çıkmanızı engeller. Bacaklarınızı boşa çıkartın.

Ayaklarınız sıkışırsa, onları birer birer emme noktasından çıkarmak için yavaşça yukarıya doğru hareket ettirin. Geriye yaslanın kollarınızı yayarak vücudunuzun lavaboda yüzer gibi daha fazla yüzey alanı yaratın. Eğer etrafınızda ağaç dalları varsa ona tutunun ve olabildiğince ağırlığınızı ona verin bu batma süreci yavaşlatacak ve üzerinde kalmanızda yardımcı olacak. Vücudunuzun herhangi bir emiş barındırmadığını hissettiğinizde, dışarı çıkıp sağlam araziye çıkmak için uzuvlarınızı yatay olarak yüzey boyunca hareket ettirin.

 

Bataklığa saplanıp gömülerek ölmek düşük bütçeli ikinci sınıf filmlerin favori sahnelerinden biridir. Böyle bir şey gerçekten mümkün müdür? Hepimiz mutlaka bir filmde tanık olmuşuzdur. Adamın biri bataklığa saplanmıştır. Etrafındakilerden yardım ister; ama debelendikçe daha fazla batar ve sonunda tümüyle bataklığa gömülür.

1960’larda çekilen her 35 filmden birinde kuma gömülerek ölme sahnesi yer almıştır. Arabistanlı Lawrance filminde bile böyle bir sahne vardır. Oysa bataklığa saplanma halinde, kurtulmak için debelendikçe daha fazla gömülmeye dair yeterince veri yoktur. Kumlu bataklık genellikle kum ya da kilin çoğunlukla nehir deltalarında tuzla birlikte suya doymuş bir halde olması sonucu ortaya çıkar.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
9
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments