Balıkçı ve Oğlu Kitabı

Merhaba sevgili kitapseverler, bu yazımızda Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı “Balıkçı ve Oğlu” üzerine konuşacağız.

ÖMER ZÜLFÜ LİVANELİ

Hem Türkiye hem de dünya yazınına ve kültürel birikimine müzik, edebiyat, sinema gibi çeşitli mecralarda katkı koydu. Üretken yazarın romanları 40 dilde yayınlandı; İspanya, Kore ve Almanya’da çok satanlar listesine girdi. Türkiye müzik, kültür, fikir sahnesinde bir yeri olan Zülfü Livaneli, düşünsel ve edebi üretimine halen yaşadığı İstanbul’da devam etmektedir.

KİTAP İNCELEMESİ

Yazar daha önceden farklı bir yayınevi ile çalışıyordu. Daha sonra yeni bir yayınevi ile anlaşan yazarın o yayınevinden çıkan ilk kitabı bu. Tabii diğer kitapların yeni anlaştığı yayınevi tarafından basımı yapılmış.
Livaneli, okuduğum her kitabında mutlaka toplumsal meselelere parmak basar. Asıl konu o olmasa bile onun etrafından vermek isteyeceği mesajı verir. Bu kitapta da öyle olmuş. Bir balıkçının yaşadıklarından yola çıkarak son zamanların en çok yürek yakan görüntülerini yazılı hale getirmiş. Nedir bu konu; denizden balık avlamak yerine insan avlamak…

Mustafa ve Mesude’nin yaşadıklarına da çok üzüldüm. Evet onlar bir romanın karakteri bakıldığı zaman ama eğer Livaneli okuyorsanız artık onların hayatına şahit olmuş birisinizdir. O yüzden yaşadığınız duyguların tuhaf olduğunu düşünmeyin. Çünkü çok normal. Yazarın gerçekten etkileyici bir dil kullandığını düşünüyorum.  Alıp okumak isterseniz çok tavsiye ediyorum gerçekten. Kitap yüz küsür sayfa arası. Ama hissedeceğiniz duyguların sayfa sayısı yok maalesef.

Kitaplı günler diliyorum?

 

LEYLA AÇIKGÖZ

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments