Friends: 1990’lı Yılların Çok Beğenilen Gençlik Dizisi

  • Home
  • Dizi
  • Friends: 1990’lı Yılların Çok Beğenilen Gençlik Dizisi
FRIENDS

Friends, 90’lı yılların New York/Manhattan’ınında 20’li yaşlarında altı kişilik sıkı bir arkadaş grubunun hikâyesini ele almaktadır. Bu arkadaş grubunun kendi aralarındaki arkadaşlık ve aşk ilişkilerinin yanı sıra karakterlerin bireysel ilişkileri ile bu gruba zaman zaman dâhil olan yardımcı karakterler de karşımıza çıkmaktadır. 1994 yılında başlayan ve 2004 yılına kadar süren Friends, dizideki ana karakterlerin zaman içinde gelişimini de iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Final bölümü dışında tüm bölümleri 20 dakika civarı olan Friends, akıcı ve seri diyaloglarla bir bölümün ardından bir sonraki bölümü hemen izletecek kadar sürükleyici bir yapımdır.

Dizide birçok mekân bulunsa da bunlardan yalnızca bir kısmı özel mekânlardır. Bunlar tüm arkadaş grubunun bir arada vakit geçirdiği “Central Perk” isimli kafe ve karakterlerden biri olan Monica Geller’in dairesidir. Bu mekânların özel olmasının en önemli sebebi altı arkadaşın bir araya geldiği; ailelerinden uzak yeni bir aile gibi yaşadığı mekânlar olmasıdır. Nereye giderlerse gitsinler mutlaka bu iki mekânda tekrar bir araya gelirler ve birlikte hayatlarını paylaşırlar.

 

 

Tür: Komedi, Romantizm.

Yapımcı: David Crane, Marta Kauffman.

Oyuncular: Jennifer Anitson, Courteney Cox, Lisa Kudrow, David Schiwimmer,

Matt LeBlanc, Matthew Perry…

IMDb Puanı: 8.9

Yıl: 1994-2004

Sezon Sayısı: 10

Bölüm Sayısı: 235

 

ANA KARAKTERLER

 

Rachel Green

Rachel Green (Jeniffer Anitson)

Dizinin ilk bölümünde diğer beş arkadaşın arasına sonradan katılan bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Rachel, varlıklı ailesi tarafından oldukça şımartılmıştır. Kendinden başka hiçbir şeyi önemsemeyen bir stereotip olarak karşımıza çıkmaktadır. Nikâh gününde evlenmekten vazgeçen Rachel, kendi ayakları üzerinde durmaya karar verir. Bundan ötürü liseden arkadaşı olan Monica’dan yardım ister ve Monica ona evini açar. Böylece Rachel, arkadaş grubunun altıncı üyesi olur.

Rachel, kendi ayakları üzerinde durma meselesini yeterince anlayamaz ve babası tarafından ödenen kredi kartlarını kullanmaya devam eder. Monica ise bunun yapmak istediği şey olmadığını söyleyerek onu uyarır, diğer arkadaşları da ona destek verirler. Altı arkadaş bir masanın başında birlikte kredi kartlarını keserek Rachel’ı yeni hayatı hazırlarlar. İlk olarak “Central Perk” adlı kafede garsonluk yapmaya başlayan Rachel’ın Dizinin ilerleyen sürecinde kendi ayakları üzerinde durma çabaları, ve sıkça duygusal anları işlenmektedir. Bencil bir karakter olarak tanıdığımız Rachel’ın kişisel gelişimini de gözlemlemekteyiz.

 

 

 

Ross GellerDr. Ross Geller (David Schiwimmer)

Dr. Ross Geller, dizinin ana karakterlerinden Monica Geller’in ağabeyidir. Komik kişiliği ve davranışları onun en genel özelliklerindendir. Bunun yanı sıra Ross, oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu kırılganlığına rağmen kendinden ödün verme derecesinde anlayışlı bir insandır. Oldukça hassas bir karaktere sahip olan Ross, dizinin genelinde kendini sıkça gülünç durumlara düşürmektedir. Özellikle de aşk ilişkileri bakımından şansız bir tablo sergileyen Ross, Friends’in olmazsa olmaz karakterlerindendir.

Ross, paleontoloji alanında doktor olduğundan ötürü arkadaşları tarafından sıkça dinozor şakalarına mâruz kalmaktadır. Her ne kadar diğer arkadaşlarından sosyal statü bakımından üst bir noktada gibi görünse de o arkadaş ortamının “geek” çocuğu olmaya devam etmektedir. Ross’un en büyük zaaflarından biri de Rachel’dır. Lise döneminden beridir platonik aşık olduğu Rachel ile aralarındaki çalkantılı ve komik ilişki durumları göze çarpmaktadır.

 

 

 

Monica Geller

Monica Geller (Courteney Cox)

Ross’un kardeşi ve Rachel’ın ev arkadaşı olan Monica, altılı arkadaş grubunun en önemli üyesi denilebilir. Çünkü bütün arkadaşlar onun evinde toplanmakta, ne zaman bir organizasyon düzenlenecekse bunu Monica tertiplemektedir. Mesleği aşçılık olan Monica, bayramlarda ve özel günlerde tüm parti yemeklerini hazırlar, herkesi en iyi şekilde ağırlamak için büyük çaba gösterir.

Obsesif kompülsif bozukluk derecesinde düzen ve titizlik hastasıdır. Bunların yanı sıra en ufak meselelerde bile hırslanabilen bir karakterdir. Monica, ailenin ikinci ve daha az sevilen çocuğudur. Lise yıllarını aşırı kilolu biri olarak geçirmiş, ve bundan ötürü de özgüven kaybı yaşamıştır. Bu sebeplerden ötürü aşırı hırslı, takıntılı ve tümüyle istediğini elde etmeye odaklı bir karakterdir. Dizi boyunca bu sebeple sıkça kendini tuhaf durumların içerisine düşürmektedir.

 

 

 

 

 

 

Chandler Bing

Chandler Bing (Matthew Perry)

Dizinin belki de bütün eğlencesini tek başına karşılayabilecek bir karakter varsa o da Chandler diyebiliriz. Chandler, alaycı karakteri ve hazır cevaplılığı ile en karmaşık durumlardan bile bir eğlence çıkarabilmektedir. Chandler, aslında çocukluğu sırasında yaşadığı sıkıntılı aile durumları yüzünden her şeye alaycı bir tavırla yaklaşmaktadır. Annesi ve babası bazı tercihlerinden ötürü boşanmış ve Chandler da bu durumu kendince eğlenceli hâle getirmek için kendine alaycılığı büyük bir silah olarak kullanmaya başlamıştır.

Chandler, en kötü durumlarda bile mutlaka bir espri çıkarabilmekte ve zor anların üstesinden gelebilmektedir. Chandler, uluslararası bir firmada veri işleme ve aktarma işi ile uğraşmaktadır. En yakın arkadaşı aynı zamanda ev arkadaşı da olan Joey’dir.

 

 

 

Phobe Buffay

Phobe Buffay (Lisa Kudrow)

Phobe, adeta dizinin neşesi; izleyenlerde tatlı bir tebessüm oluşturan pozitif bir karakterdir. Geçmişi bunun tam zıttında sıkıntılarla geçmiştir. Buna karşın Phobe daima ufak şeylerden mutlu olmayı başarabilen bir karakterdir. Henüz 13-14 yaşlarındayken annesi intihar etmiş, Phobe sokaklarda büyümek zorunda kalmıştır.

Ancak bu zorluklarla mücadele eden ve ayakta kalan Phobe,  neşeli ve pozitif bir karakter olarak altılı arkadaş grubunun bir üyesi olarak karşımıza çıkmıştır. Phobe’nin mesleği masözlük olmasına karşın arkadaş grubunun sürekli bir arada bulunduğu “Central Perk” adlı kafede kendi tarzında gitar çalmaktadır.

 

 

 

 

Joey Tribbiani

Joey Tribbiani (Matt LeBlanc)

Mesleği oyunculuk olan Joey, Chandler’ın ev arkadaşıdır. Joey, büyük bir oyuncu olmak istese de bir türlü başarılı olamayan bir karakterdir. Bir çocuk mizacına sahip olan Joey oldukça çapkın biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle de kadınları etkilemek için kullandığı “Hey, how you doin?” yani “Hey, n’apıyorsun” repliği onun karakterin önemli parçalarından biridir. Joey diğer arkadaşlarına nazaran biraz daha az düşünen, bir karakterdir. Yemeği ve kadınları seven bir tip olarak işlenmiştir. En önemlisi, dizinin en komik karakterlerinden biri demek pek de yanlış olmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

FRİENDS: THE REUNION

Friends: The Reunion 2021 yılında vizyona girdi. 8.1 IMDb puanı alan bu yapım, Friends fanlarının merakla beklediği Reunion yani “yeniden birleşme” adlı yapım bir kısmın beklentilerini karşıladı. Dizinin tekrar çekilme ihtimâlini bekleyen izleyiciler ise yayınlanan fragman ile hâyal kırıklığına uğradı. Bu altı kişiyi tekrar günümüz New York’unda ele alacak, hayatlarının ne yönde şekillendiğini göreceklerdi. Ancak bu böyle olmadı.

Reunion, bir belgesel tadında bu altı arkadaşı canlandıran ekibi bir araya getirdi. Çoğunlukla eski günlerin yâd edildiği, dizinin unutulmayan sahnelerinin hep birlikte izlenip yorumlandığı, konsept parti havasında geçen bir yapım ortaya çıktı. Dizinin seti yeniden toparlandı, oyuncular setteki sahnelerde anılarını tekrar canlandırdı ve duygusal anlar yaşandı. Reunion’dan gördüğümüz şey oyuncuların epey yaşlanmış oldukları ve tekrar çekim yapılsaydı aynı tadı veremeyecekleri oldu. Reunion’un neden yeniden çekimlerin başlaması anlamına gelmediğinin en net cevabını film yapımcıları verdi; “Eğer ki iyi bir şekilde sonlandırdığımız diziyi tekrar başlatsaydık o sona haksızlık etmiş olurduk.” Reunion’da özellikle Friends hakkında izleyici yorumlarına da yer verilmiştir. Friends dizisi ile ilgili genel kanı zor durumlar yaşayan insanların yüzlerini güldüren ve onları hayata bağlayan bir dizi olmasıydı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments