Vampirlerin Atası: Kazıklı Voyvoda (Vlad Dracula)

  • Home
  • Tarih
  • Vampirlerin Atası: Kazıklı Voyvoda (Vlad Dracula)
voyvoda

Gündemde yerini hiç eksiltmeyen vampir konulu dizi,film ve kitapların asıl kökenini merak ettiniz mi? Üstelik vampir mitinin başlangıcı yanı başımızda, Balkanların Eflak kentinde ortaya çıkmışken. Zalimliği ile ünlenen ”Kazıklı Voyvoda” olarak tanınan Vlad Drakula’nın işkenceler ile öldürdüğü kurbanlarının kanını içtiği söylentisi ile vampir ünvanı ona verilmiş ve bu düşünce günümüzde de geçerliğini korumuştur. Fatih Sultan Mehmet’in öldürdüğü zalimin hikayesine başlayalım o zaman.

“Vlad Dracula” ismini babasının (2.Vlad) içinde bulunmuş olduğu ”Ejderha Kardeşliği” (Order of the Dragon) ‘un ona vermiş olduğu Vlad ”Drakul” yani Ejder Vlad takma isminden gelmektedir.

voyvoda

Günümüz Romanya’sında Vlad’ın yapmış olduğu zalimliklerinden dolayı ”Dracul” kelimesi ”şeytan” olarak çevrilmektedir.

Vlad Dracula’nın Gençlik yılları sürgünlerle geçti. Osmanlı Devletine yenilen 2.Vlad onu rehin olarak Osmanlı Devletine vermişti. 12 Yaşındayken girmiş olduğu Osmanlı Sarayı çevresinde büyüdü ve Osmanlılarla iyi ilişkiler kurdu.

voyvoda

Osmanlı Hanedanıyla kurmuş olduğu iyi ilişkiler ona Eflak’ı beylik olarak verilmesinde önemli rol oynayacaktı.

2.Vlad ve abisinin vefatından sonra Eflak Voyvodası için tek varis kendisi kalmıştı. Osmanlı Devleti’nin desteğini alan Vlad Dracula, Eflak’ın başına geçmek istedi lakin Eflak Voyvodası  2. Vladislav onu yenilgiye uğrattı.

voyvoda

Erdey Beyi olan János Hunyadi 1456 tarihinde Belgrad Şehrini Osmanlı Devleti’ne karşı savunmaya giderken Vlad’ın komutasına Güney Erdel’in savunmasını sağlamak amacıyla ordu tahsis etti.

 

Bu durumu avantaja geçiren Dracula, Eflak’a bir sefer düzenledi ve II.Vladislav’ı öldürerek III. Vlad sıfatıyla Eflak voyvodası oldu.

voyvoda

 

Voyvoda unvanı, Osmanlı Devleti’nin Eflak ve Boğdan beylerine verdikleri isimdi.

1456’dan 1462’ye kadar bu görevi yapan Vlad’ın, “Kazıklı Voyvoda” unvanı beylik döneminde yaptığı zalimliklerden ötürü kendisine verildi.

6 yıl boyunca düşmanlarını cezalandırmak amacıyla çeşitli işkence yöntemleri uyguladı. En ünlüsü olan ”kazığa geçirme”  yöntemi ona Kazıklı Voyvoda denilmesine sebep oldu.

voyvoda

Festival tadında yaptığı işkenceler herkes tarafından korkulu gözlerle izleniyordu.

1459 tarihinden itibaren Osmanlı Devleti’nin vergisini kesti. 1460-61 yıllarında Sırbistan ve Karadeniz kıyısına kadar ilerledi, kendi söylemiyle 23.884 Türk ve Bulgar insanı öldürdü ve 20000 savaş esirini kazığa geçirdi. Bu gelişmeler karşısında Osmanlı Devleti Eflak seferine çıktı.

 

voyvoda

 

Kilometrelerce süren yolda kazığa geçirilmiş binlerce insan gören Osmanlı askerlerinin morali bozulsa da, 4 Haziran 1462 tarihinde Târgovişte kalesini almayı başardılar.

voyvoda

 

Vlad, bu yenilgiden sonra kaçtı fakat giderken bütün suları zehirledi, ekinleri yaktı, hayvanları öldürttü. Hapishanede olan mahkumları, cüzamlı ve vebalı hastalığı olanları saldı ve Türklerin arasına karışmaya teşvik etti.

Yenilen Vlad, Eflak’ın Osmanlı Devleti’ne bağlanmasıyla sürgün ve kaçak hayatı yaşamaya başladı. 1474’te sürgün hayatının sona ermesiyle Eflak’ı geri alma planları yapmaya başladı.

voyvoda

1476 yılında kuzeni Stefan Cel Mare (Büyük Stefan) ile birlikte Eflak’a döndü ve voyvoda ilan edildi.

Lakin yine 1476 yılında 300 askeriyle birlikte Osmanlı Devleti’ne 2.kez yenildi. III. Vlad’ın kesilen başı öldürüldüğünü teyit etmek amacıyla III.Mehmet’e gönderildi.

fatih sultan mehmet

Vlad’ın vampir olduğu efsanesi Almanya, Rusya ve Macaristan’a kadar yayıldı. Buna rağmen Romen halkı Vlad’ı kahraman olarak görmeye devam etti.

 

 

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
511
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Vampirelerin Atası: Kazıklı Voyvoda ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız… […]