Üç Maymunun Hikayesi

Aslında günümüzde üç maymunu çok güzel kullanıyoruz ve hakkını da güzel veriyoruz. Türkiye de genel sistem aslında böyle işliyor ayakta kalmak için görmedim, duymadım ,bilmiyorum.. Tabi biz bugün Türkiye’nin durumu ile ilgili değil, her zaman karşımıza çıkan Japon kökenli bu figürleri inceleyelim.

Üç Maymunun Hikayesi

Japon kökenli bu figürdeki maymunların isimleri, Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru, Japonca’da sırasıyla (şeytanı) görmemek, işitmemek ve konuşmamak anlamına geliyor. İşin daha da ilginç boyutu Japonca’daki bir kelime oyunudur. Buna göre saru Japonca’da hem maymun anlamına gelen bir kelimedir hem de arkasından geldiği kelimeye olumsuz anlam katan bir ektir.

Bir kelime ile birleşince saru zaru haline geliyor. Yani örneğin Mizaru hem görmemek hem de gören maymun anlamına gelmiş oluyor.

-İki eliyle gözünü kapatan maymun Mizaru, kötü gözle bakmamayı simgeler.

-Kulaklarını kapatan Kikazaru’nun mesajı, kötüyü dinlememektir.

-Ağzını kapatan İwazaru, kötü söz söylememeyi öğütler.

Üç maymunlar karşımıza ilk olarak 17. yüzyılda Japonya’da, ülkedeki iç savaşı bitirmekle ünlü Tokugawa’nın anısına 1636 yılında yapılan anıtın ön tarafındaki ağaç oyma figürler arasında çıkıyor.

Görmeyen, duymayan, konuşmayan maymunlar ilk Japonya’da görülse de, felsefesinin 8. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktığı, Budist rahipler aracılığı ile önce Çin’e sonra da Japonya’ya geçtiği sanılıyor.

Üç maymunun kökeniyle ilgili şöyle bir hikaye vardır;

Eski zamanlarda bir dağın yamacında bir maymun kral, dağın diğer yamacında ise şeytan yaşarmış. Kralın yaşlı ve çok akıllı üç maymun danışmanı varmış. Şeytanın sesini duyan veya onu görenler lanetlenir ve taş kesilirmiş. Bunun sonucunda da inanışa göre maymun krallığı felakete uğrarmış. Üç maymun kralları için az bulunan bir çiçek aradıkları sırada şeytanla karşılaşmışlar. Maymunlardan biri onu görmemek için gözlerini kapatmış ama sesini duymuş. İkincisi sesini duymamak için kulaklarını kapatmış ama onu görmüş. Sonuncusu ise hem şeytanın sesini duymuş hem de onu görmüş ve bu sırdan kimseye bahsetmemek için ağzını kapatmış. Halklarını ve krallarını tehlikeye atmamak için üç maymun ellerini kapattıkları yerden çekmeyeceğine ve kimseye bu sırdan bahsetmeyeceğine dair yemin etmiş.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments