Tarihteki Güçlü Kadınlar 5 : Maria Theresia

  • Home
  • Tarih
  • Tarihteki Güçlü Kadınlar 5 : Maria Theresia

MARİA THERESİA

13 Mayıs 1717’de Viyana’da dünyaya gelen Maria Theresia, Avusturya arşıdükü ve Kutsal Roma-Germen İmparatoru olan VI. Karl’ın kızıdır. Kral tek oğlunun ölümü üzerine en büyük kızı olan Maria Theresia’yı Habsburg topraklarının varisi olarak ilan etmiş bu durumu dönemin tüm Avrupa ülkelerine onaylatmıştır. Maria 1736 senesinde Lorraine Dükü Franz Stephen ile evlenmiş, Kral Karl’ın ölümünün ardından Maria Theresia Avusturya arşıdüşesi, Macaristan ve Bohemya’nın kraliçesi olmuş kocasını ise süreç içerisinde ortak yönetici olarak ilan etmiştir. Babası her ne kadar Maria’nın tahttaki yerini önceden sağlama almak amacıyla Avrupa ülkelerine onaylatmış olsa da ölümünden sonra veraset kavgaları başlamıştı. Habsburg tahtı için veraset savaşlarının başlamasına zemin hazırladı. Prusya Kralı Büyük Friedrich olmak üzere, pek çok Alman prensi onun hükümdarlığını tanımadı. Böylece 8 sene sürecek veraset savaşları başlamış oldu.

      Büyük Friedrich, Silezya’yı işgal etti; Bavyeralı Karl Albrecht önce Linz’e, sonra Prag’a girdi. Maria Theresia, onlarla mücadele etti.  Bu ittifak karşısında bir şeyler yapması gerekiyordu bu nedenle Macaristana gitti. Amacı Macaristan’daki derebeylerin bağlılıklarını sağlamaktı ve bu uğurda onlara vergi muafiyeti getirdi. Bağlılıklarını sağladıktan sonra yönünü İngiltere’ye çevirdi ve anlaşma sağladı. 1742 senesinde veraset savaşları devam ederken bu süreçte 174 Kutsal Roma- Germen İmparatoru VII. Karl olmuştu.  1745 senesinde VII. Karl ölünce yerine Kutsal Roma- Germen imparatoru Maria Theresia’nın kocası Franz Stephen oldu. Veraset savaşları 1748 senesinde sona erdi.

Maria Theresia

REFORM HAREKETLERİ

Savaşın bitmesi ve 8 yıllık barış sürecinin başlamasıyla birlikte önemli reformlar başlatıldı. Maria Theresia saray soylularından oluşan üst düzey devlet memurluklarında ve ordu komutanlıklarında görev değişikliği başlattı. Bunun nedeni görev tanımlarını yerine getimediklerini gözlemlemiş olmasıydı. Bu yerlere yeteneklerine güvendiği kişileri getirmeye başladı. Danışmanlarından almış olduğu öneriler sonrasında büyük ve sürekli ordu kurmak için hazırlıklara başlandı. Merkezi imparatorluğa bağlı olan feodal beylerin güçlerine sınırlama getirdi. Böylece feodal beyler daha çok asker göndermek ve daha çok vergi ödemek durumunda kaldı. Ülkeler arasında denge politikası kurmaya başladı. Böylece ikili ilişkilerde devlet çıkarlarını ön plana çıkartmış oldu. Maria Theresia’nın hedeflerinin arasında Silezya’nın Prusya’nın elinden geri alınmasıda vardı hedefi doğrultusunda  “Yedi yıl savaşları”  başlamış oldu . Fakat her ne kadar denge politikası izlesede kurmuş olduğu ittifakta başarılı olamadı ve Silezya’yı Prusya’nın elinden geri alamadı. Prusya gittikçe büyümeye ve Avrupa’daki güç dengesinde değişikliklere neden olmaya başladı.  1765 senesinde eşini kaybetti yönetimi oğluna devretmek istese danışmanlarının itirazı üzerine bu düşünceden vazgeçti. Ülkeyi II. Joseph adıyla Kutsal Roma- Germen tahtına çıkan oğluyla beraber yönetti. Babasının aksine yönetimde aktif rol oynamak isteyen II. Joseph’e ordu reformu ve dış ilişkiler konusunda sorumluluk verildi.
Maddi ve Mali işlerde çalışacak memurların yetişmesinde yüksek öğretime önem verdi. Dönemin getirdiği Aydınlanma Felsefesi ve Entellektüel yaklaşıma kendisi yanaşmadı fakat yanında çalışan devlet adamları Aydınlanma Felsefesine hakimdi ve ona göre kararlar alıyorlardı. Diğer yandan ele aldığımızda ise muhafazakar rejimle çelişen her düşünce ve iş sınırlandırılıyor ve yapılmasına izin verilmiyordu. Koyu bir Katolik olduğu için Yahudiler ve Protestanlar üzerinde ağır baskılar kurulmasını sağlamıştı. Bunun yanı sıra Devletin Katolil klisesinden üstün olduğunu benimsemiştir. Devleti ön planda tutmuştur. Çizvitleri ülkeden kovdurtmuş, çizvit denetimindeki üniversitelerde ise hükümet sansürü uygulatmıştır.

“Habsburg hanedanının devleti bizzat yöneten tek imparatoriçesidir.  Maria Theresia 40 yıl saltanat sürmüş, 63 yaşında ölmüştür. Yerine oğulları II. Joseph’le II. Leopold sırayla imparator oldular. Maria Theresia zamanında dünyanın en güçlü kadınlarından birisi olarak anılmıştır. Aynı zamanda Fransız İhtilali’nde idam edilen Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in annesidir.”

Serinin diğer yazılarını okumak için tıklayınız…
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
12221
Tags:
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gizem
Gizem
3 yıl önce

Bu güzel yazı için teşekkür ederiz