GÜNEŞ KRAL LOUIS ve FRANSA

Güneş kral olarak bilinen 14. Louis, Fransa’nın en ünlü krallarından birisidir. 14. Louis’in yönetimindeki Fransa bu süreç zarfında giderek modernleşmiş ve ekonomik olarak en refah içerisinde olduğu dönemi yaşamıştır.


Güneş Kral 14.Louis Kimdir?

Babası Fransa Kralı 13. Louis, Annesi ise Avusturya Kraliçesi Anne’dir. 13. Louis ve Kraliçe Anne çok uzun yıllar çocuk sahibi olmayı arzulamışlardır. En nihayetinde bu arzuları 14. Louis’in 14 Mayıs 1643’te dünyaya gelmesi ile gerçekleşmiştir. Uzun yıllar sonra dünyaya gelen Louis Tanrının hediyesi olarak anılmış ve bu şekilde vaftiz edilmiştir.

Kendi varlığının kutsallık içerdiğini düşünen Louis oldukça sorunlu bir çocukluk geçirdi.4 yaşındayken Fransa kralı oldu. Fransız yasalarına göre tahta çıktığı zaman 19 milyon insanın sahibi ve efendisi olarak kabul edildi. Yaşça çok küçük olduğu için vekaleten annesi Avusturyalı Anne onun yerine tahta geçti. Louis’nin hocaları ağırlıklı olarak onu politika ve ekonomi konusunda eğitti.

louis

“14. Louis Çocukluğu”

Louis henüz daha 9 yaşındayken Parlemento içerisindeki karışıklıklar, halkın içerisinde olduğu problemler ve akabinde fakirlik ile sınandı. Devlet yönetiminde ise oldukça güçlü biri yer alıyordu. Bu kişi hiç şüphesiz annesi tarafından görevlendirmiş olan Başbakan Kardinal Jules Mazarin idi.

Louis’in asıl etkili olduğu dönem ve ülke yönetiminde etkinliği Mazarin öldükten sonra başlamıştır.26 Ağustos 1660 tarihinde İspanya kralı IV. Felipe’nin kızı ile kuzeni Maria Theresa ile evlendi.Krallığın Tanrı tarafından verildiğine inanan  Louis, ülkesini mutlak monarşi ile yönetmiştir.

 

GÜNEŞ KRAL VE REFORMLARI

Louis

Louis idareyi ele alır almaz hem Fransa‘da hem de denizaşırı sömürgelerde reformlarla ekonomiyi mali disipline soktu. Bütçe açığını azalttı, sanayi üretimi artarken orduyu modernize etti. Her zaman sorun yaratmış olan soylu kesimi kendi tarafına çekti, bu sayede onların karışıklık çıkarmasının önledi. Daha sonra güneş kral 1667 yılında Veraset savaşı ile burası çeyiz olarak karıma verildi diyerek Belçika‘ya saldırdı ardından İngiltere, İsveç ve Hollanda direnişi üzerine İspanya‘ya iade etti. Ancak hesap kapanmamış ve tekrar savaş birkaç yıl sonra başladı burada daha çok toprak kazanan Güneş Kral Avrupa’nın en  güçlü hükümdarı olarak parlamaya başlamıştı.Aynı zamanda hükümdarlığı boyunca lüks endüstrisini de yaratmıştır. Fransa‘da kumaş üretimini, bijuteriyi, porselen üretimini teşvik etmiştir. 

Fransa her yerde sözü geçen bir süper güce dönüşmüştür. Öngörüleri ve iş anlaşmalarıyla Fransa’nın ekonomisini geliştirmiş, egemenliğini artırmıştır. Babasının bir av köşkü olarak inşa ettirdiği (Versailles) Versay Sarayını genişleterek Fransa krallığının yönetildiği bir saray haline getirmiştir. Dönemin aristokratlarını Paris‘ten Versay’a taşıyarak balolara, akşam yemeklerine, partilere davet etmiştir. Gizli amacı ise yine hiç şüphesiz krallıktaki en büyük güçsüzlüğünün asiller olduğunu biliyordu, iç savaşta olduğu gibi yine kendisine karşı gelebilirlerdi. Bu olayın önüne geçmek amacıyla, tüm asilleri yaşamaları için şehrin dışındaki Versay Sarayına toplamaktı.  

77 yaşında vefat eden Louis büyük bir kraldı ve insanlar sanata ve kültüre katkılarından dolayı ona hayrandı. Ancak aynı zamanda kendisi, mutlakiyetçiliğin vücut bulmuş haliydi.

 

 

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments