Geçmişten Günümüze Pierre Cardin

Zamanının ötesindeki moda anlayışı ile Cardin hayal bile edilmesi güç bir hayat tarzını 50’li yıllarda tasarımları ile moda severler ile paylaşıyordu.  Bugün bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz birçok tasarım aslında Cardin’in çizim defterinde bundan 60 yıl önce yer alıyordu.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PİERRE CARDİN

İtalyan asıllı Fransız tasarımcı geometrik siluete sahip mini etekleri, geniş fermuarları ve büyük gümüş aksesuarları daha Star Trek vizyona girmeden moda dünyasına tanıtmıştı.

Uzay çağını ve uzay seyahatlerini on yıllar öncesinden öngören Cardin aslında oldukça mütevazi bir aileden geliyor. İtalya’da 10 kardeşin en küçüğü olarak doğan Cardin, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce ailesiyle faşizmden kaçmak için Fransa’ya taşınır. Saint-Étienne’de bir terzinin yanında çalıştıktan sonra modacı olma hayali ile 1945’te Paris’e taşınır Cardin. The House of Paquin, Elsa Schiaparelli ve son olarak da Christian Dior’un altında çalışan Cardin en sonunda kendi butiğini açarak couture’a adım atar.

Çizgisi ve ince işçiliği ile hemen moda dünyasında nam salan Cardin, moda dergilerinin yer vermek için yarıştığı bir tasarımcıya dönüşür. Zamanının moda ikonu Jacqueline Kennedy’den Jeanne Moreau, Brigitte Bardot ve Mia Farrow’a kadar birçok ünlüyü giydiren Cardin için dönüm noktası ise 1964’te tanıttığı Cosmocorps koleksiyonu olur.

Koleksiyonda yer alan renkli tulumlar, geometrik kesimli mini etekler ve bluzlar o kadar ilham verici oldu ki kült film Star Trek’ten çizgi film Jetgiller’e kadar birçok bilim kurgu yapımı söz konusu kostüm tasarımı olunca gözlerini Pierre Cardin’e çevirdiler.

2019 yılında ise Armstrong’un Ay’a ayak basmasının 50. Yılı kutlanırken Brooklyn Müzesi Cardin’in galaktik tasarımlarında 170 parçayı moda severler için sergilemeye başladı. Sergi açılışında konuşan 97 yaşındaki tasarımcı ise geleceğin kıyafetlerini tasarlama fikrinden vazgeçmiş gözükmüyor.

Cardin açıklamasında 2069 vizyonunu ortaya koyuyor. Cardin’e göre insanoğlu 2069 yılında Mars’ta yürüyecek ve kadınlar plexiglass şapkalar, oval etekler ve kinetik tunikler giyecek. 

Onu moda fütüristi ve trendsetter olarak tanımlamak yanlış olmaz! Paris’teki Pierre Cardin Müzesi’nin açılışında bile, “Müzede çok fazla kalmayın, yolun karşısındaki mağazamıza geçin, burada geçmiş, orada gelecek var” diyebilen biri o! Zeki, çalışkan, yaratıcı ve sıra dışı!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments