Geçmiş Olsun İzmir.. #izmirdepremi

Tarih 30 Ekim 2020 ve saatler 14:51’i gösterirken İzmir Ege Denizi açıklarında 6.9 şiddetinde bir deprem oldu. Ve maalesef tarihe üzücü bir gün daha kazındı.

 

İzmir Seferihisar Merkezli Deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesindeki bilgiye göre saat 14:51’de İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Yaklaşık 15-16 saniye süren depremde bilinene göre maalesef 24 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 820 kişinin de yaralı olduğu söyleniyor.

Deprem İzmir çevresindeki çoğu ilden hissedildi ve insanlara büyük korku yaşattı. Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Sakarya, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi.

Depremde 24 kişi hayatını kaybetti, 820’ye yakın kişi yaralandı.

Sağlık Afet Koordinasyon Merkezinden (SAKOM) verilen bilgilere göre 1’i boğulma nedeniyle olmak üzere 24 vatandaşın depremde hayatını kaybetti. İzmir’de 743, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 olmak üzere yaklaşık 810 kişinin yaralı olduğu biliniyor.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

AFAD verilerine göre 31’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde toplam 341’i aşkın artçı yaşandı. İzmir içerisinde 20’ye yakın ağır hasar görmüş bina olduğu söyleniyor. Bu bina enkazlarının 8 tanesinde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı ve kalan binalarda çalışmaların halen devam ettiği ilgili kurumlarca bildirildi.

izmir deprem

Yıkılan bina enkazlarında arama kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), STK’ler ve belediyelerden 3 bin 52 arama kurtarma personeli, 20 arama kurtarma köpeği ve 431 araç görevlendirildi.

Ayrıca deprem anında ve sonrasında oluşan Tsunami sebebiyle Sahil Güvenlik Komutanlığı 116 personel, 11 sahil güvenlik botu, 3 sahil güvenlik helikopteri, 1 dalış timi ile arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Toplam da arama, kurtarma, sağlık, psikososyal destek ve insani yardım için toplam 3 bin 936 personel ile 836 araç ve 20 arama köpeği görevlendirildi.

 

Ve Maalesef Yine İletişim Sorunu…

izmir deprem

Yakın tarihte İstanbul Depreminde olduğu gibi aynı şekilde depremle ilgili haberleri öğrenen insanlar yakınlarına ulaşmak istediği için telefon hatlarında yaşanan yoğunluktan dolayı yaklaşık 1,5 saat aradıkları kişilere ulaşamadı.

Doğal afetlerin olduğu böyle durumlarda vatandaşlarımızın Whatsapp, Messenger gibi sosyal medya iletişim araçlarıyla arama yapmalarının her açıdan daha sağlıklı olduğunu söylemek isteriz. Normal telefon hatlarının yoğunluğu ve aramama yapamamasından dolayı ortaya sorunlar çıkabilir. Belki de bir insanın 112, 155 gibi hatları acil yardım sebebiyle aramasına engel olabiliriz.

Ayrıca deprem yaşanılan bölgeler de arama kurtarma çalışmaları bitene kadar mümkün ise evlerimizde ki Wi-Fi şifrelerimizi kaldırarak insanların internet aracılığıyla yardım çağrısında bulunabilmesi sağlayabiliriz.

 

Geçmiş Olsun İzmir

izmir deprem

Gossive ailesi olarak başta İzmir halkı olmak üzere depremzede vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. Ayrıca yaşanılan bu acı günde dişini tırnağına katarak arama kurtarma çalışmalarında yardımı dokunan herkese ve tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

 

Kaynak 1

Kaynak 2

Diğer yazılarımızı incelemek için tıklayınız..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
5
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] İzmir Seferihisar Merkezli Deprem yazımızı okumak için tıklayınız. […]