Efsaneleşmiş Aşklar: Kleopatra ile Antonius

Bilinen bir gerçek vardır ki aradan asırlar, devirler geçip bizlere güzelliğinden, zekasından hala söz ettiren bir kadın Kleopatra. Yine bilindiği üzere ise aşk hayatı oldukça çalkantılı. Sizler için derlediğimiz bu yazıda ise Kleopatra ve Marcus Antonius’un efsaneleşmiş aşkından bahsetmek  istedik.

 

Efsaneleşmiş Aşk: Kleopatra & Antonius

Kleopatra

Hayatı çalkantılarla ve entrikalarla dolu olan meşhur ve güzel Kraliçe Kleopatra, aşık olduğu adam Jül Sezar’ın ölümünden sonra oldukça zor günler geçirdi. Hayatının aşkı aslında her ne kadar Jül Sezar olarak bilinse de en büyük aşkı hiç şüphesiz Antonius’tu. Tarihsel sürece baktığımızda iseSezar’ın ölümünün ardından Roma İmparatorluğu da doğu-batı olarak ikiye bölünmüştü. Bu süreç içerisinde Roma’nın önde gelen komutanlarından olan Antonius; Kleopatra’yı, Mısır’ın buğday ihtiyaçlarını konuşmak için Kilikya’ya yani bugünkü adıyla Tarsus’a çağırır. Tarsus’ta buluşan ikili, buğday ihtiyaçlarını konuşurken nasıl olduysa birbirlerine aşık olurlar.  Aşklarını evlilik ile taçlandırırlar. Fakat bu efsaneleşmiş aşk ne yazık ki sadece 11 yıl sürer.

Zaman içerisindeyse Helios ve Selene isimlerinde de iki çocukları oluyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın, Roma üzerinde bu kadar etkili olmasından rahatsız olan Romalılar sık sık isyan ediyor.
Antonius, Kleopatra’nın aşkına kapılıp devlet işlerini iyice boşlayınca; Roma’nın güçlü komutanlarından Oktavian, Antonius’a savaş açıyor.

kleopatra

Actium Deniz Savaşı’nda zavallı Antonius sevgilisi Kleopatra’nın Mısır donanmasıyla gelip ona yardım etmesini beklerken; Kleopatra sevgilisinin donanmasının çok zayıf olduğunu görüyor ve kendi donanmasını riske atmayarak geri çekilmelerini söylüyor. Böyle bir darbe beklemeyen Antonius, bir de Oktavian’a yenilince acı bir şekilde hayatına son veriyor.Kleopatra bu haberle yıkılıyor ve uzun süre odasına kapandıktan sonra, kölesinden istediği zehirli yılanı alıp göğsüne bastırarak intihar ediyor.

Bu ilişkinin sonuyla alakalı bir rivayet daha olduğu söylenmektedir. Ondan da bahsetmeden edemeyeceğim:)

 

Antonius, eşi Kleopatra’ya o kadar âşık olmuştur ki Kleopatra’yı Mısır, Kıbrıs, Girit ve Suriye valisi tayin etmiştir fakat Antonius’un kendi gücünü bu şekilde kullanması Roma Senatosunu karıştırmış ve Marcus Antonius “vatan haini” ilan edilmiştir.Antonius’un vatan haini ilan edilmesinden sonra Antonius ve Kleopatra Mısır’a kaçmak zorunda kalmasıdır. Bu çiftin aşkı ne yazık ki Kleopatra’nın şüpheli ölümü ile sonlanmış ve bu acıya dayanamayan Marc Antonius de kendini bıçaklayarak öldürmüştür.

 

 

Sonuç olarak baktığımızda ise efsanelere konu olan hatta edebiyatın bir çok alanında karşımıza çıkan bu aşk hikayesinin sonucu biraz hüzün barındırıyor gibi. Siz ne dersiniz ?

.

 Diğer Kültür Sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
12
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments