DÜNYADAKİ EN İLGİNÇ YAPILAR

Geçmişte ya da günümüzde inşa edilmiş olan ilginç ve tuhaf yapıları sizin için derledik. Dünyadaki en ilginç yapılar ve fotoğraflarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Centre Georges Pompidou / Paris

Dünya üzerindeki en ilginç yapılar

Paris’te kütüphane olarak kullanılan dikdörtgen prizmalar şeklinde inşa edilmiş bu yapı, gerçekten büyüleyici ve bir o kadar da ilginç. 1977 yılında high-tech mimari üslubuyla inşa edilen bina, Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanmıştır. Parisliler tarafından Beabourg (züppe) merkezi diye adlandırılan yapı, 100.000.000 $’a  mal olmuştur.

Denver Sanat Müzesi / Denver

Dünyadaki İlginç Yapılar

 

Mimar Daniel Libeskind’ın geometrik çizgilerle tasarladığı bina, yakınında bulunan Rocky Dağları’nın zirvelerini yansıtan titanyum kaplamalı açılardan oluşmaktadır. Yeni Frederic C. Hamilton Binası, Michael Graves’in tasarladığı Denver Halk Kütüphanesi’ne bitişik olan ve İtalyan mimar Gio Ponti ve James Sudler Associates tarafından tasarlanmış çift kuleli Kuzey Binası’nın güneyine yerleştirilmiştir.

Kubik Evler / Rotterdam

Altından otoyol geçen bu evler mimarisiyle turistleri şaşırtmaya devam ediyor. Hollanda’da yer alan bu evler, Mimar Piet Blom tarafından tasarlanmıştır ve 1978 yılında inşa edilmiştir. Turistik olarak ilgi çekici olsa da sürekli yaşamak için konforlu olmadığı da söyleniyor.

Casa 11 Mujeres (Eleven Women House)

Adından da anlaşılacağı gibi 11 kız kardeşin olduğu bir ailenin yazlık evi. Mathias Klotz tarafından tasarlanan yapı, 45 derece eğime oturuyor. 11 kardeşin yatak odaları ve 2 oturma odasından oluşan bu ev ürkütücü olduğu kadar harika bir manzaraya da sahip olmasıyla birlikte dünyadaki en ilginç yapılar arasında yer alıyor.

Pavilion – Lizbon

Sergi salonu olarak kullanılan bu yapının girişinde betonarme bir meydan bulunur. Lizbon’da bulunan yapı, “Portekiz Pavyonu” anlamındadır ve Expo ’98 sırasında Portekiz’i temsil etmesi için inşa edilmiştir. Expo ’98 sonrası yıkılma kararı verilse de sonradan bu binanın yıkımından vazgeçilmiş ve sergi salonu olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Waldspirale – Darmstadt

Apartman görüntüsünde 105 apartman dairesinden oluşan yapıda restoranlar kafeler bulunuyor. Dairelerin suni göl manzarası olması bu yapıyı daha da güzelleştiriyor. İlginç mimari yapıya sahip olan bu bina her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır.

Yahudi Müzesi / Berlin

İki yapıdan biri mahkeme binasıdır, diğeri ise müze için inşa edilmiştir. Berlin Duvarı’nın kalkmasıyla birlikte, Berlin’in yeni yapılanması sırasında inşa edilen ilk yapılardan biridir. 2001 yılında halka açılmıştır.

Crooked House / Sopot

İlginç ve tuhaf görüntüsüyle insanı şaşırtan bir diğer yapı da Crooked House. Alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Polonya’nın Sopot şehrinin popüler Monciak Caddesi’nde yer alan yapı, Mimar Szotynscy Zaleski tarafından, an Marcin Szancer’in çizimlerinden etkilenerek inşa edilmiştir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
6
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments