Abdülhamid’in Kız Kardeşinin Atatürk’e Telgrafı

  • Home
  • Tarih
  • Abdülhamid’in Kız Kardeşinin Atatürk’e Telgrafı

Sultan Abdülmecid’in kızı ve Sultan Abdülhamid’in kız kardeşi Seniha Sultan’ Osmanlı Hanedanı için verilen sürgün kararının ertesi Mustafa Kemal Paşa’ya telgraf gönderdi ve son günlerini odasında geçirmek için izin istedi.

Abdülhamid’in Kız Kardeşinin Atatürk’e Telgrafı

Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin kabul ettiği 431 sayılı kanunla Osmanlı Hanedanı’nın bütün mensuplarının Türkiye sınırları dışına çıkartılmasına karar verilmiş, memleketten ayrılmaları için hanedanın erkek mensuplarına 24 saat, kadınlara ise on gün tanınmıştı.

Saraydaki koşuşturmanın sebebi, işte bu kanundu. Ankara Hükümeti, İstanbul Valisi Haydar Bey’e gönderdiği telgraf emriyle Dolmabahçe Sarayı’nda yaşayan Halife Abdülmecid Efendi’nin hemen o gece sınır dışı edilmesi talimatını vermişti.

Seniha Sultan’ın Atatürk’e mektubu . Sultan Abdülhamid’in kız kardeşi olan Seniha Sultan’dan Mustafa Kemal Atatürk’e mektup yazarak, hanedan mensuplarının sürgünü sırasında sürgüne gönderilmemeyi rica etmişti. Seniha Sultan’ın Atatürk’e mektubu ve o tarihi belge!

Seniha Sultan’ın Atatürk’e mektubu

“78 yaşındayım. Odadan çıkmaya dahi gücüm yetmediğinden alınan son karara uymam mümkün değildir. Hayattan artık bir nasibi kalmamış olan benim gibi bir ihtiyarın yaklaşan son günlerini odasında geçirmeye müsaade buyurmanızı istirham eylerim. Abdülmecid’in kızı Seniha”.

Ailenin memleketi gruplar halinde terk etmesi on gün boyunca devam etti ve hem istasyondan, hem de Sirkeci Rıhtımı’ndan hanedana mensup olan kadın, erkek ve çocuk 155 kişi Türkiye’den ayrıldılar.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments